IKRA - OWSIANKO
A A A

Wykształcenie wpływa na poziom życia. Umożliwia zadawanie pytań, poszerza wyobraźnię, zwiększa horyzonty. Można powiedzieć: pobudzanie w kimś chęci poznania, zaszczepianie w nim ciekawości, wrażliwości, bezustannego głodu na świat, tworzenie mu warunków do zdobywania wiedzy, jest uczłowieczaniem jego mentalności. Procesem nieustannego rozwoju. Nauką tolerancji wobec nieznanych zjawisk. A także wobec innych ludzi.

Tyle wstępnego marudzenia. Zobaczmy teraz, co dzieje się z tymi, którym los odmówił szansy intelektualnego rozwoju.

Nauka zostaje przerwana. Z różnych powodów: braku ciekawości, nadmiernego lenistwa, balangowego charakteru, pychy, umysłowej apatii. Przestajemy interesować się dalszym kształceniem, rzucamy szkołę, mamy gdzieś studia, zaczynamy uprawiać tak zwaną samodzielność, pędzić niezależną wegetację, latać własnymi bezdrożami.

W konsekwencji rodzą się nasze problemy: niby coś tam odczuwamy, lecz nie wiemy, co. Brak nam słów, skojarzeń, nie umiemy określić, zdefiniować swoich marzeń, tęsknot i realnych pragnień. Czegoś byśmy chcieli, lecz konkretnie czego, nie potrafimy wyrazić, nie wiemy, jak nazwać to, co widzimy, co nas boli.

To, jak postępujemy i kim jesteśmy, zależy od środowiska, w którym przebywamy. Jeżeli od urodzenia byliśmy uczeni nie poznawania innego świata, prócz świata pozorów, prócz złudzeń powstających z lęku, jeśli wegetowaliśmy pośród otaczających nas, z grubsza ciosanych przedmiotów i żyliśmy nie mając dostępu do prawdziwego piękna, to skąd mieliśmy dowiedzieć się, że obok intryg i egoizmu, istnieje subtelność i wrażliwość?

Jak mamy być delikatni i kulturalni, jeśli nie wiemy, że pomiędzy tak uświęconymi wartościami, jak fura, piwko i laski, istnieje Mozart i bywają niezrozumiałe tęsknoty?

Ale wystarczy urodzić się nie w otoczeniu awantur o przesoloną zupę, wystarczy móc chodzić do muzeum, widzieć na jego ścianach oprócz ram i gwoździ także obrazy, starczy rozmawiać z ludźmi mającymi coś istotnego do przekazania, by dostrzec, jak wiele jest do nauki.

Są to jednak powody błahe, powody uaktywnione przez bezmyślność i nie o takich chciałbym tu rzec. Chciałbym tu rzec o sytuacji, gdy te poznawcze procesy zostają przerwane r a p t o w n i e, gdy nie są spowodowane brakiem wyobraźni na własne życzenie, lecz dotykają ludzi chorych.

*

Choroba nie wybiera. Uderza na oślep i niszczy nas; uczyliśmy się, mieliśmy przyjaciół, było z kim pogadać od serca i do rzeczy.

W jeden dzień przestajemy chodzić gdziekolwiek, przyjaciele mają alergię na nasz widok, a szkoła jest utopią.

Zostaliśmy rencistami. Renta jest niewysoka, bo pracowaliśmy za krótko. Jest wystarczająco niska, byśmy nie mieli za co się leczyć. Ot, w sam raz taka, by utrzymać przy życiu – nieboszczyka.

Nie stać nas nie tylko na lekarstwa. Są książki, są gazety, jest teatr, czasem dobry, czasem byle jaki, ale jest i ludzie mogą do niego pójść. Mogą też pójść na wystawę, uczestniczyć w kulturalnych wydarzeniach, być na bieżąco.

Chorego to nie dotyczy. Chory nie ma żadnych praw poza prawem do rozkładu. Te, które są, są równie śmieszne, jak nadal istniejące bariery architektoniczne i fikcyjne prawo budowlane.

Jakie mamy wyjście? Odpowiadam: leżeć i czekać, aż się decydentom rozwidni pod sufitem.

Przyzwyczailiśmy się do bezwładu i niektórym jest z tym dobrze. Dobrze im, jak nic się nie dzieje, jak nikt od nich niczego nie żąda. Prowadzą życie osiadłe, bagienne, wymoszczone świętym spokojem. Należą do klanu osób z poważnymi lukami w edukacji, do decydenckiej kasty dygnitarzy - nie wrażliwców. Do ludzi bez ikry.

Poleć artykuł znajomym
Pobierz artykuł
Dodaj artykuł z PP do swojego czytnika RSS
  • Poleć ten artykuł znajomemu
  • E-mail znajomego:
  • E-mail polecającego:
  • Poleć ten artykuł znajomemu
  • Znajomy został poinformowany
OWSIANKO · dnia 10.04.2020 08:54 · Czytań: 826 · Średnia ocena: 3 · Komentarzy: 9
Komentarze
mike17 dnia 10.04.2020 16:56 Ocena: Świetne!
Święta prawda, to co piszesz, Marku :)
Ilu takich wśród nas, którzy przepieprzają życie na niczym, ani się taki uczy, ani pracuje, ale chlać to lubi i laski wyrywać, to co i owszem.

To skurwiałe przypadki gatunku ludzkiego, bo jak można dążyć do własnego upadku?
Jak można nie mieć jego świadomości?
Jak to możliwe, że ktoś nie chce się rozwijać, sięgać po nowe horyzonty?

To czysta degrengolada.
Śmierć za życia.
Atrofia...

Prawdziwą rolą człowieka jest dążność do rozwoju, do parcia naprzód.
Jeśli tego brak, to coś tu śmierdzi.
Brak ambicji to ciężka choroba.

I ilu takich zgredów z piwkiem w dłoni i czipsami w drugiej łojących "Kiepskich" i inne gówniane gnioty, miast dokończyć maturę, iść na studia i być KIMŚ.

Zanurzeni w swoim bajorku, gniją za życia...

Marku, jak zwykle ostre spojrzenie pełne prawdy.
Jak to u Ciebie "nie ma zmiłuj".
I dobrze, bo przy samym dupsku piętnujesz patologie :)

Howgh!
Kazjuno dnia 11.04.2020 09:56
Twoje "prawdy objawione" o degrengoladzie ludzi nie mających właściwych wzorców, zatracających się nadmiernym postawieniem na życiowy priorytet "carpe diem", za wiele nie wnoszą. Są "oczywistą oczywistością", że zacytuję znienawidzonego polityka przez opozycję.

Nawet zakwestionowałbym pewne aspekty Twoich mądrości(?). Mikołaj Rej, za swojej młodości prowadził hulaszcze życie "playboya". (Polowania, podrywy i za kołnierz też nie wylewał). Na szczęście, gdy się wyszumiał, nastał u NIEGO okres refleksji. Wdrożył się w działalność twórczą, co zaowocowało umieszczeniem GO na panteonie polskiej literatury. Czy tylko Reja? Niezgorzej musiał dokazywać Wyspiański, skoro w 37 roku życia odszedł na syfilis. A genialny gitarzysta Jimmy Hendrix? Ten to lubił poużywać! Fakt, kopnął w kalendarz bardzo wcześnie. Wypadałoby też wspomnieć narkomana Gombrowicza.
Ech, w historii kultury i nie tylko, przewinęło się wiele wybitnych postaci, zarówno zlizujących śmietankę z upojnego w erotykę życia, jak i nie ograniczających używek różnej maści.
Cytat:
Nauką to­le­ran­cji wobec nie­zna­nych zja­wisk. A także wobec in­nych ludzi.
.
Więc Ty autorze, zalecając tolerancję, jesteś niejako szowinistą. Marginalizujesz, mimochodem, wielu, którzy pchnęli do przodu cywilizację.
W pierwszej części felietonu wcielasz się w rolę purytańskiego kaznodziei, niczym średniowiecznego inkwizytora.
Jakby pretendujesz do roli kibola, rzucającego butelkami w czarne marsza, czy parady równości, które propagują nadmiar seksualnych swobód.

Natomiast, przejmującym fragmentem jest druga część IKRY.
Piszesz o ludziach zepchniętych na margines przez chorobę. Wykluczonych przez niskie uposażenia rentowe. Tak, tu się z Tobą zgadzam. Piszesz jednak, jakby winę za to ponosili rządzący.
Szczególnie ci obecnie rządzący, o ile znam Twój światopogląd. Gdy tymczasem jeszcze bardziej olewali rencistów, ci z poprzednich ekip rządowych. Obecni przynajmniej rzucili ochłap w postaci "trzynastek".

Więc jak na moralizatora, kolego, zawarłeś w tekście niespójności.

Pozdrawiam.

PS Szczególnie teraz, po ostatniej korespondencyjnej wymianie myśli, straciłem nadzieję na Twoją łaskawą rewizytę pod swoim tekstem.
Jacek Londyn dnia 11.04.2020 11:06
Parę słów w odniesienie do wywodów w tekście:

1. Prawo budowlane (fragmenty poniżej) istnieje i precyzuje, jak przystosowane mają być budynki dla chorych i niepełnosprawnych.
2. Prawo budowlane omijają inwestorzy - prywatni i publiczni - gdzie tylko się da. Istniejące windy dla niepełnosprawnych są przy większości budynków nakryte pokrowcem, skryte przed potrzebującymi. Platformy w pociągach są, ale służba kolejowa nie chce sobie robić kłopotu, by je uruchomić.
3. Wymoszczone spokojem gniazdka są typowe dla większości wykształconych inteligentów. Nauka wyciągnięta z latami przyswajanych nauk to nieangażowanie się w to, co ich nie dotyczy. :)

Tyle tego, zaganianie przedświąteczne - trzeba ganiać szybciej niż policjanci - nie pozwala na więcej.

ZDROWYCH ŚWIĄT.



Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (Dz.U.2018.1202 j.t.)
Stan prawny na dzień 26.02.2019 r.

Bariery architektoniczne utrudniają życie osobom starszym, rodzicom małych dzieci i osobom niepełnosprawnym. Podstawowym przepisem poruszającym sprawę dostępności budynków przez osoby niepełnosprawne jest art. 5 ust. 1 pkt 4 Prawa Budowlanego mówiący, że "Obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne".

Szczegółowe przepisy regulujące dostosowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2015.1422 j.t.). Oto najważniejsze z nich:
Do wejść do budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej powinny być doprowadzone utwardzone dojścia o szerokości minimalnej 1,5 m; przy czym co najmniej jedno dojście powinno zapewniać osobom niepełnosprawnym dostęp do całego budynku lub tych jego części, z których osoby te mogą korzystać (przepis ten nie dotyczy budynków na terenach zamkniętych, a także budynków w zakładach karnych, aresztach śledczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz budynków w zakładach pracy, nie będących zakładami pracy chronionej).
Zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne.
Miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają wyłącznie osoby niepełnosprawne, mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 5 m od okien budynku mieszkalnego wielorodzinnego i zamieszkania zbiorowego oraz zbliżone bez żadnych ograniczeń do innych budynków. Miejsca te wymagają odpowiedniego oznakowania.
Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych powinny mieć co najmniej szerokość 2,3 m i długość 5 m, przy czym dla samochodów użytkowanych przez osoby niepełnosprawne szerokość stanowiska powinna wynosić co najmniej 3,6 m i długość 5 m, a w przypadku usytuowania wzdłuż jezdni - długość co najmniej 6 m i szerokość co najmniej 3,6 m, z możliwością jej ograniczenia do 2,3 m w przypadku zapewnienia możliwości korzystania z przylegającego dojścia lub ciągu pieszo-jezdnego.
Miejsca do gromadzenia odpadów stałych przy budynkach wielorodzinnych powinny być dostępne dla osób niepełnosprawnych.
W zespole budynków wielorodzinnych objętych jednym pozwoleniem na budowę należy, stosownie do potrzeb użytkowych, przewidzieć place zabaw dla dzieci i miejsca rekreacyjne dostępne dla osób niepełnosprawnych, przy czym co najmniej 30% tej powierzchni powinno znajdować się na terenie biologicznie czynnym, chyba, że przepisy odrębne stanowią inaczej.
Bramy i furtki w ogrodzeniu nie mogą otwierać się na zewnątrz działki. Furtki w ogrodzeniu przy budynkach mieszkalnych wielorodzinnych i budynkach użyteczności publicznej nie mogą utrudniać dostępu do nich osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich.
W budynku mieszkalnym wielorodzinnym, niewyposażonym w dźwigi należy wykonać pochylnię lub zainstalować odpowiednie urządzenia techniczne, umożliwiające dostęp osobom niepełnosprawnym do mieszkań położonych na pierwszej kondygnacji nadziemnej oraz do kondygnacji podziemnej zawierającej miejsca postojowe dla samochodów osobowych. W niskim budynku zamieszkania zbiorowego i budynku użyteczności publicznej, niewymagającym wyposażenia w dźwigi, należy zainstalować urządzenia techniczne zapewniające osobom niepełnosprawnym dostęp na kondygnacje z pomieszczeniami użytkowymi, z których muszą korzystać. Nie dotyczy to budynków koszarowych, zakwaterowania w zakładach karnych, aresztach śledczych oraz zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich. Dopuszcza się niewyposażenie w dźwigi budynku mieszkalnego wielorodzinnego do 5. kondygnacji nadziemnej włącznie, jeżeli wszystkie pomieszczenia na ostatniej kondygnacji są częścią mieszkań dwupoziomowych.
Budynek użyteczności publicznej, budynek mieszkalny wielorodzinny, budynek zamieszkania zbiorowego nie będący budynkiem koszarowym oraz każdy inny budynek mający najwyższą kondygnację z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt więcej niż 50 osób, w których różnica poziomów posadzek pomiędzy pierwszą a najwyższą kondygnacją nadziemną, nie stanowiącą drugiego poziomu w mieszkaniu dwupoziomowym przekracza 9,5 m a także mający dwie lub więcej kondygnacji nadziemnych, budynek opieki zdrowotnej i budynek opieki społecznej należy wyposażyć w dźwig osobowy.
W budynku mieszkalnym wielorodzinnym, budynku zamieszkania zbiorowego oraz budynku użyteczności publicznej wyposażanym w dźwigi, należy zapewnić dojazd z poziomu terenu i dostęp na wszystkie kondygnacje użytkowe osobom niepełnosprawnym. W przypadku wbudowania lub przybudowania szybu dźwigowego do istniejącego budynku dopuszcza się usytuowanie drzwi przystankowych na poziomie spocznika międzypiętrowego jeżeli zostanie zapewniony dostęp do kondygnacji użytkowej osobom niepełnosprawnym.
W wejściach do budynku i ogólnodostępnych pomieszczeń użytkowych mogą być zastosowane drzwi obrotowe lub wahadłowe, pod warunkiem usytuowania przy nich drzwi rozwieranych lub rozsuwanych, przystosowanych do ruchu osób niepełnosprawnych
Położenie drzwi wejściowych do budynku oraz kształt i wymiary pomieszczeń wejściowych powinny umożliwiać dogodne warunki ruchu, w tym również osobom niepełnosprawnym (warunek ten nie dotyczy budynków mieszkalnych w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej oraz budynków rekreacji indywidualnej, budynków koszarowych, a także budynków w zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich).
W budynkach opieki zdrowotnej, a także budynkach zamieszkania zbiorowego przeznaczonych dla osób starszych oraz niepełnosprawnych zabrania się stosowania stopni schodów z noskami i podcięciami.
W budynku użyteczności publicznej pomieszczenia ogólnodostępne ze zróżnicowanym poziomem podłóg powinny być przystosowane do ruchu osób niepełnosprawnych.
Maksymalne nachylenie pochylni związanych z budynkiem przeznaczonych do ruchu pieszego i dla osób niepełnosprawnych poruszających się przy użyciu wózka inwalidzkiego, przy danej wysokości pochylni, nie może przekraczać wielkości określonych w poniższej tabeli:

Lp. Pochylenie na zewnątrz budynku wewnątrz budynku
1. do 0,15m 15% 15%
2. do 0,5 m 8% 10%
3. ponad 0,5 m* 6% 8%

* Pochylnie do ruchu pieszego i dla osób niepełnosprawnych o długości ponad 9 m powinny być podzielone na krótsze odcinki, przy zastosowaniu spoczników o długości co najmniej 1,4 m.

Pochylnie przeznaczone dla osób niepełnosprawnych powinny mieć szerokość płaszczyzny ruchu 1,2 m; krawężniki o wysokości co najmniej 0,07 m i obustronne poręcze, przy czym odstęp między nimi powinien mieścić się w granicach od 1 m do 1,1 m. Długość poziomej płaszczyzny ruchu na początku i na końcu pochylni powinna wynosić co najmniej 1,5 m.
Kabina natryskowa zamknięta, z urządzeniami przystosowanymi do korzystania przez osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich, powinna mieć powierzchnię nie mniejszą niż 2,5 m2 i szerokość co najmniej 1,5 m oraz być wyposażona w wentylację mechaniczną wywiewną oraz w urządzenia wspomagające umożliwiające korzystanie z kabiny zgodnie z przeznaczeniem.
W budynku, na kondygnacjach dostępnych dla osób niepełnosprawnych, co najmniej jedno z ogólnodostępnych pomieszczeń higienicznosanitarnych powinno być przystosowane dla tych osób przez:
- zapewnienie przestrzeni manewrowej o wymiarach co najmniej 1,5x1,5 m,
- stosowanie w tych pomieszczeniach i na trasie dojazdu do nich drzwi bez progów,
- zainstalowanie odpowiednio przystosowanej, co najmniej jednej miski ustępowej i umywalki, a także jednego natrysku, jeżeli ze względu na przeznaczenie przewiduje się w budynku takie urządzenia,
- zainstalowanie uchwytów ułatwiających korzystanie z urządzeń higienicznosanitarnych.
Dopuszcza się stosowanie pojedynczego ustępu dla osób niepełnosprawnych bez przedsionka oddzielającego od komunikacji ogólnej.
W ustępie publicznym co najmniej jedna kabina powinna być przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Stanowiska postojowe w garażu, przeznaczone dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne, powinny mieć zapewniony dojazd na wózku inwalidzkim z drogi manewrowej do drzwi samochodu co najmniej z jednej strony, o szerokości nie mniejszej niż 1,2 m.
Stanowiska postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne, należy sytuować na poziomie terenu lub na kondygnacjach dostępnych dla tych osób z pochylni.
Komora wsypowa powinna być wydzielona pełnymi ścianami a także mieć drzwi o szerokości co najmniej 0,8 m; umieszczone w sposób umożliwiający dostęp osobom niepełnosprawnym.
Skrzydła okien, świetliki oraz nawietrzaki okienne, wykorzystywane do przewietrzania pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, powinny być zaopatrzone w urządzenia pozwalające na łatwe ich otwieranie i regulowanie wielkości otwarcia z poziomu podłogi lub pomostu, także przez osoby niepełnosprawne, jeżeli nie przewiduje się korzystania z pomocy innych współużytkowników.
Mieszkania w budynku wielorodzinnym i odrębne mieszkania w budynku zamieszkania zbiorowego należy wyposażyć w instalację wejściowej sygnalizacji dzwonkowej, a w razie przeznaczenia ich dla osób niepełnosprawnych - również w odpowiednią sygnalizację alarmowo-przyzywową.
Co najmniej jeden z dźwigów służących komunikacji ogólnej w budynku z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi, a także w każdej wydzielonej w pionie, odrębnej części (segmencie) takiego budynku, powinien być przystosowany do przewozu mebli, chorych na noszach i osób niepełnosprawnych.
Przy balustradach lub ścianach przyległych do pochylni, przeznaczonych dla ruchu osób niepełnosprawnych, należy zastosować obustronne poręcze, umieszczone na wysokości 0,75 i 0,9 m od płaszczyzny ruchu.
W pomieszczeniu przeznaczonym na zbiorowy pobyt dzieci oraz osób niepełnosprawnych na grzejnikach centralnego ogrzewania należy umieszczać osłony, ochraniające od bezpośredniego kontaktu z elementem grzejnym.
OWSIANKO dnia 11.04.2020 16:20
kazjuno
nazywanie mnie kolegą mogę zaakceptować tylko w stosunku do ludzi pozbawionych jadu i zaślepienia. Dlatego nie ośmieszaj się (Gombrowicz nie piszemy Gąbrowicz, mądralo. Zważ, że jest to forum literackie, a nie forum dla analfabetów.) i przestań wypróżniać się pod moimi tekstami. Tym więcej, że nie mam zamiaru namawiać piranii na wegetarianizm.
mj
Kazjuno dnia 11.04.2020 18:43
Jak to Owsianko? Już nie jesteśmy kolegami? Przecież parę dni temu dodałeś mnie do ulubionych autorów!
Skąd Ci przyszło do głowy, że wstrzykuję Tobie jad nienawiści?
Ech... przypomniało mi się. To prawie żywcem przeniesiony cytat z Trybuny Ludu! Podobnie ówczesne tuzy dziennikarstwa określały Radio Wolna Europa.
Trochę podobnie, coś jakoś tak: "Radio Wolna Europa niczym gniazdo żmij, wstrzykujących jad nienawiści w mózgi obywateli Ludowej Ojczyzny".
W Trybunie też pisano o "imperialistycznych krwiopijcach, wysysających krew zbolałych mas pracujących". Więc porównaniem mnie do niereformowalnej piranii też się nie wysiliłeś.
Pozdrów Biedronia i Czarzastego.

Od kiedy to redaktorzy Portalu Pisarskiego zamieszczają analfabetów na górnej półce?
Orta już poprawiłem: jest Gombrowicz. W końcu: "errare humanum est". Dzięki za celną uwagę.

Nadszedł czas Wielkiej Nocy, więc kiwam przyjaźnie dłonią. Chętnie bym Twoją uścisnął.

Niech Cię, Owsianko, Bóg ma w opiece. I nie zapominaj: TOLERANCJA, nawet w odniesieniu do inaczej myślących...
pociengiel dnia 11.04.2020 19:02 Ocena: Słabe
Już zapisanie tytułu IKRA w okresie Świąt Wielkanocnych w odniesieniu do napisu INRI pokazuje głębokie, mentalne pokłady autora.
Szkoda czasu na propaguszki.
Usunięty dnia 11.04.2020 20:58
Przeczytałem i tyle. Nic nowego. Już zapomniałem.

Pozdrawiam
Galernik dnia 15.04.2020 19:45
No tak, tak to jest Owsianko, trudno się wyrwać z zaklętego kręgu lumpenproletariatu. Wiem, nie dokładnie o tym piszesz, ale lubię to słowo, więc je tu wstawiam, bo jest okazja. Taki żarcik.

A poważnie - znam przypadki z obu stron. I takie, gdzie skorupka nasiąkała piwem i balangą ale człowiek się wyrwał z bagna, jak i odwrotne. Czyli syf, malaria, ruja i poróbstwo po wsze czasy. Tak było, jest i będzie, niestety. Tylko w wizjach niepoprawnych futurystów mieliśmy (mamy?!) nowe, światłe społeczeństwo. Nowego człowieka.

Pozdrawiam
OWSIANKO dnia 20.04.2020 11:56
Kazjuno
Niestety, nie ma na PP dodawania interesujących autorów. Jest natomiast nieszczęśliwa nazwa: autor ulubiony. Interesujący, to co innego jak Ulubiony. Twoje utwory są dla mnie interesujące ze względu na styl, lecz ich nie lubię ze względu na demagogię.
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
valeria
26/04/2024 21:35
Cieszę się, że podobają Ci się moje wiersze, one są z głębi… »
mike17
26/04/2024 19:28
Violu, jak zwykle poruszyłaś serca mego bicie :) Słońce… »
Kazjuno
26/04/2024 14:06
Brawo Jaago! Bardzo mi się podobało. Znakomite poczucie… »
Jacek Londyn
26/04/2024 12:43
Dzień dobry, Jaago. Anna nie wie gdzie mam majtki...… »
Kazjuno
24/04/2024 21:15
Dzięki Marku za komentarz i komplement oraz bardzo dobrą… »
Marek Adam Grabowski
24/04/2024 13:46
Fajny odcinek. Dobra jest ta scena w kiblu, chociaż… »
Marian
24/04/2024 07:49
Gabrielu, dziękuję za wizytę i komentarz. Masz rację, wielu… »
Kazjuno
24/04/2024 07:37
Dzięki piękna Pliszko za koment. Aż odetchnąłem z ulgą, bo… »
Kazjuno
24/04/2024 07:20
Dziękuję, Pliszko, za cenny komentarz. W pierwszej… »
dach64
24/04/2024 00:04
Nadchodzi ten moment i sięgamy po, w obecnych czasach… »
pliszka
23/04/2024 23:10
Kaz, tutaj bez wątpienia najwyższa ocena. Cinkciarska… »
pliszka
23/04/2024 22:45
Kaz, w końcu mam chwilę, aby nadrobić drobne zaległości w… »
Darcon
23/04/2024 17:33
Dobre, Owsianko, dobre. Masz ten polski, starczy sarkazm… »
gitesik
23/04/2024 07:36
Ano teraz to tylko kosiarki spalinowe i dużo hałasu. »
Kazjuno
23/04/2024 06:45
Dzięki Gabrielu, za pozytywną ocenę. Trudno było mi się… »
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
Ostatnio widziani
Gości online:0
Najnowszy:Usunięty