Kurt Vonnegut Jr.
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
Kurt Vonnegut Jr.
Lotta22 Użytkownik
  • Postów: 26
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 24-01-2010 20:49
Jestem ciekawa jakie macie zdanie na temat tego pisarza. Nie będę ukrywać, że jest to twórca bardzo bliski memu sercu. Bardzo wysoko stawiam jego dzieła. Szczególnie "Kocią kołyskę".
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kurt Vonnegut Jr.
koriat Użytkownik
  • Postów: 102
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 24-01-2010 21:00
Jak najlepsze. Pomijając te najsławniejsze dzieła, bardzo ciepło wspominam "Syreny z Tytana" - po prostu wyłem przy tej książce ze śmiechu. Pomijając wszystkie inne zalety, głębię, specyficzny humanizm itd, poczucie humoru Vonneguta zwala z nóg. I to był chyba jedyny pisarz w historii który będąc tak złośliwym i zabawnym, był równocześnie tak głęboko poruszający.
Sólo una cosa no hay. Es el olvido.
Dios, que salva el metal, salva la escoria
y cifra en Su profética memoria
las lunas que serán y las que han sido.

Borges
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kurt Vonnegut Jr.
MarioPierro Użytkownik
  • Postów: 569
  • Skąd: Sobótka
Dodane dnia 26-01-2010 21:50
Do tej pory, nie licząc krótkiego opowiadania "Harrison Bergeron" miałem do czynienia tylko z "Rzeźnią nr 5" i muszę przyznać, że czegoś podobnego nie czytałem nigdy wcześniej ani też nie przeczytam nigdy później, ponieważ taka była konstrukcja chwili :D

Miałbym jednak nadzieję spotkać mistrzów na śniadaniu, jeśli wypadek pozwoli ;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kurt Vonnegut Jr.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-01-2010 22:33
Cenię go, choć trochę "nie mój klimat". Najbardziej lubię "Sinobrodego", który nie jest raczej uznawany za największe dzieło autora.



Ale nie znam "Kociej kołyski" i jeszcze kilku ważnych tytułów, więc trudno mi oceniać co najlepsze.
Do góry
Autor
RE: Kurt Vonnegut Jr.
Tukas Użytkownik
  • Postów: 22
  • Skąd: Gdynia
Dodane dnia 26-01-2010 22:55
Staruszek Vonnegut miał swój styl... Właśnie dzisiaj zhołdowałem mu całe opowiadanie.;-)
Obok Mailera i Bukowskiego najlepszy amerykański pisarz ery powojennej. Jeden z moich ulubionych, to na pewno. Całe szczęście, że zostało mi jeszcze kilka jego książek do przestudiowania.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kurt Vonnegut Jr.
Lotta22 Użytkownik
  • Postów: 26
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 26-01-2010 23:31
MarioPierro mam nadzieję, że mistrzowie zawitają na Twoje śniadanie. "Kocia kołyska', "Rzeźnia nr 5" oraz wspomniane wyżej "Śniadanie mistrzów" to moim zdaniem najlepsze pozycje w dorobku Vonneguta.

Tukas opublikujesz to opowiadanie? ;>
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kurt Vonnegut Jr.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 27-01-2010 00:00
Cytat:
Obok Mailera i Bukowskiego najlepszy amerykański pisarz ery powojennej

Nie znam w ogóle zbyt wielu amerykańskich literatów, ale myślę, że podałbym kontrnazwiska. ;)

Ale ad rem - wie ktoś co było takiego w np. "Śniadaniu mistrzów", że jest powszechnie uznawane za lepsze niż "Sinobrody"?
(poza odautorskimi rysunkami) :D



A tak przy okazji - słyszeliście tę historyjkę, że to właśnie w wyniku zakładu ze śp. Vonnegutem jr. JŚw. L.Ron Hubbard założył Kościół Scjentologiczny?
Do góry
Autor
RE: Kurt Vonnegut Jr.
Bitter Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 27-01-2010 10:26
Do tej pory nie pisałem nic na forum, ale Vonnegut zmotywował mnie do ujawnienia się :) Jest jednym z bardziej cenionych przeze mnie pisarzy. Zacząłem czytanie jego powieści klasycznie, od "Rzeźni nr 5" i "Śniadania mistrzów". To kwintesencja jego stylu, ale też myślę, z perspektywy przeczytania kilku powieści Vonneguta, że nie koniecznie trzeba sięgać po te najbardziej znane. Na mnie największe wrażenie zrobiły wspomniany powyżej "Sinobrody" i "Matka noc". Co najbardziej przyciąga mnie w pisarstwie Vonneguta to budowanie pozytywnego światopoglądu w niemoralizatorski sposób i jego ironiczne poczucie humoru.
Do góry
Autor
RE: Kurt Vonnegut Jr.
MarioPierro Użytkownik
  • Postów: 569
  • Skąd: Sobótka
Dodane dnia 12-05-2010 20:42
Cytat:
_VV_ napisał/a:
Cenię go, choć trochę "nie mój klimat". Najbardziej lubię "Sinobrodego", który nie jest raczej uznawany za największe dzieło autora.


Wiesz, ostatnio natknąłem się na "Sinobrodego" i nawet mnie zaciekawił, ale nie w takim stopniu, jak "Rzeźnia". Natomiast bardzo szybko przyszło mi do łepetyny: "Przecież to jest styl _VV_ :yes: (A przecież nie pamiętałem tego twojego posta.) Więc tym bardziej dziwi mnie, kiedy piszesz "trochę "nie mój klimat"" :lol:
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Kurt Vonnegut Jr.
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 13-05-2010 00:12
Bardzo sobie cenię Vonneguta. Z czystym sumieniem polecam Hokus Pokus. Intrygujący jest jego nietuzinkowy styl, głęboka metaforyka i absurd. Krytyczne podejście do świata ujawnia się w bardzo ciekawy i pobudzający czytelnika do myślenia sposób. Drugiego takiego pisarza raczej nie będzie :) Z poglądami do końca zgadzać się nie zgadzam, ale w dzisiejszych czasach brakuje nam trochę takich idealistów jak Vonnegut.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Kurt Vonnegut Jr.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 13-05-2010 14:51
Cytat:
"Przecież to jest styl _VV_ [Yes]

Jak widać, czasami czytelnik, patrząc z dystansu, widzi pewne podobieństwa bardziej niż autor. W życiu bym nie wpadł, że Vonnegut mógł wzorować się na mnie. :D
Myślałem, że nie mój klimat, bo on pisał bardzo rzeczowo i konkretnie, maksymalnie unikając wszelkiego patosu (trudno mi nawet wskazać teraz mniej unoszących się, mniej patetycznych autorów). Ja zaś cenię sobie patos i egzaltację, programowo ich nie unikam. Tu jest chyba zasadnicza różnica między nami.
Poza tym Vonnegut miał poczucie humoru - gorzkie, ironiczne, często zgryźliwe, ale w gruncie rzeczy zabawne. Ja zaś jestem zrzędliwym, zgorzkniałym krytykiem bez poczucia humoru. :)
Jedno co na pewno mam wspólne z tym autorem, to że lubię atakować. On mi się kojarzył zawsze, z takim gościem bardzo ofensywnym, który nie kapituluje - pod tym względem mogę go mieć za wzór.
Do góry
Autor
RE: Kurt Vonnegut Jr.
MarioPierro Użytkownik
  • Postów: 569
  • Skąd: Sobótka
Dodane dnia 13-05-2010 22:49
Cytat:
Sagitarius napisał/a:
Drugiego takiego pisarza raczej nie będzie :) Z poglądami do końca zgadzać się nie zgadzam, ale w dzisiejszych czasach brakuje nam trochę takich idealistów jak Vonnegut.

Też nie zgadzam się z nimi w wielu aspektach. Własne poglądy mógłbym przedstawić w skrócie jako skrajnie libertariańskie, a jeśli już mam dać się umieścić na mapie politycznej, to byłbym trochę bliżej prawej strony. Natomiast K.V. nie ukrywa, że jest socjalistą - trockistą, w najlepszym razie anarchizującym. Z drugiej strony np. w ""Harrisonie Bergeronie" powątpiewał w powodzenie idei równości (swoją drogą ciekawe, że np. Orwell do końca życia był wiernym socjalistą). Zresztą, jakby nie było, jest (czy raczej był) przede wszystkim genialnym twórcą, kipiącym humorem i pełnym ciekawych pomysłów. I chyba masz rację: drugiego takiego może już nie być. Chyba że ktoś z nas? :) Kto uważa się za lepszego od Vonneguta, niech pierwszy rzuci klawiaturą :lol:



Cytat:
_VV_ napisał/a:
Cytat:
"Przecież to jest styl _VV_ [Yes]

Jak widać, czasami czytelnik, patrząc z dystansu, widzi pewne podobieństwa bardziej niż autor. W życiu bym nie wpadł, że Vonnegut mógł wzorować się na mnie. :D
Myślałem, że nie mój klimat, bo on pisał bardzo rzeczowo i konkretnie, maksymalnie unikając wszelkiego patosu (trudno mi nawet wskazać teraz mniej unoszących się, mniej patetycznych autorów). Ja zaś cenię sobie patos i egzaltację, programowo ich nie unikam. Tu jest chyba zasadnicza różnica między nami.
Poza tym Vonnegut miał poczucie humoru - gorzkie, ironiczne, często zgryźliwe, ale w gruncie rzeczy zabawne. Ja zaś jestem zrzędliwym, zgorzkniałym krytykiem bez poczucia humoru. :)


Tak dość ogólnikowo: wszystko, co tu piszesz o Vonnegucie to 100 % racji, on rzeczywiście pisał najprościej jak się dało, nieraz nawet był uznawany za wcielenie Twaina, z powodu połączenia owej prostoty językowej, zgryźliwej ironii (czasem przechodzącej w sarkazm) i trochę nawet wyglądu:
blog.brian-fitzgerald.net/wp-content/uploads/2007/04/vonnegut.jpg
:lol:

Natomiast odnośnie twojej własnej twórczości albo - nomen omen - ironizujesz (i ja tej ironii nie do końca rozumiem:)), albo jej całkiem nie doceniasz:) Wydawało mi się, że ty właśnie piszesz tak dosyć prosto (to oczywiście nie jest zarzut) choć chwilami rzeczywiście trochę patetycznie tam gdzie trzeba, z podobnym poczuciem humoru i światopoglądem. I psychodelicznymi wizjami :) A'propos: najbardziej mi się z twoją twórczością skojarzyła przedstawione w "Sinobrodym" wizja artysty we współczesnym świecie.
Ale mogłem się oczywiście mylić i bez obrazy, jeśli tak było.
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?