Książki, które trzeba przeczytać
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 17-02-2011 18:07
Cytat:
Dobra Cobra napisał/a:
"Mewa" - nie znam autora, ale to jest książka, po której nie ma po co czytać już innych. I dzięki temu ma się więcej czasu:yes:


Richard Bach?
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 17-02-2011 18:24
Do listy WAŻNYCH DZIEŁ dorzucam NARKOTYKI I NIEMYTE DUSZE Witkacego - z jego oryginalnością, dziwacznością, irracjonalnym spojrzenie na szary, smętny świat, no i oczywiście - Z ZABÓJCZYM JĘZYKIEM I HUMOREM!
Bon apetit!:yes:
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
Krystyna Habrat Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 05-03-2011 20:13
Ja trochę nie a propos, ale...
Podobno amerykańskie biblioteki likwidują pozycje, których od dawna nikt nie pożycza, bo są zbyt trudne. Np "Komu bije dzwon" Hemingwaya, "Wściekłość i wrzask" Faulknera i pisma dawnych filozofów.Przerażające!
A jeszcze niedawno widziałam w Madrycie lokale, które reklamują się, że tam bywał E.Hemingway. Ale w jednym na odwrót - że tu Hemingway nigdy nie bywał. Legenda dłuższa niż książki?
Nie chcemy już czytać książek trudniejszych? Gonimy za nowościami, nie ceniąc minionych? Pewne treści i formy szybo się zużywają? Szkoda.
Jeszcze bardziej żal tych książek, które nigdy do szerszego grona czytelników nie dotrą, bo np są dostępne tylko w internecie, a ten jest szeroki i głęboki.
A gdyby tak zrobić listę zapomnianych, a wartych czytania...Ja mam takie, np:
- Linna - "Tu, pod gwiazdą polarną;
- Farrel - "A łzy twoje przestałyby płynąć";
- K.Gjellerup "Młyn na wzgórzu":
- Spark - "Pełnia życia pani Brodie";
- Moore - "Judyta";
- Szpetowa- "Anna i jej rodzina" (lit. czaeska a powieść typu sagi)
Sok
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
OWSIANKO Użytkownik
  • Postów: 137
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 06-03-2011 12:50
W każdym z nas są różne okresy percepcji. To, co fascynowało kiedyś, zmienia się pod wpływem nowych spojrzeń na literaturę. Jedna klasyczna pozycja (np. Reymont – „Ziemia obiecana”) przechodzi do książek typu niestrawnego, jest rozwlekle nudna i napisana językiem sztucznym, jakby autor tracił stylistyczny smak, inna natomiast (np. Camus – „Dżuma”) broni się i nadal ją podziwiam.
To samo z niedościgłym Bułhakowem. Ale już co do „Czarodziejskiej góry” Manna, mam duże wątpliwości, czy w dzisiejszym, rozpędzonym świecie czytelnik ma w sobie tyle cierpliwości, by przez bardzo długi czas poddawać się lekturze. A propos czasu: Joyce na temat Prousta wyraził się, że „czytelnik kończy zdanie szybciej, niż on”. I coś w tym jest.
"Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję."
T. Pratchett "Piekło pocztowe"
ważniejsze jest co robisz, a nie co mówisz
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
Ceceron Użytkownik
  • Postów: 19
  • Skąd: Kozienice
Dodane dnia 06-03-2011 13:14
Ja ze swojej strony przed wczytywaniem się we współczesną literaturę, tym bardziej przed pisaniem takowej, proponowałbym przeczytać dwie powieści z wieków minionych: "Don Quijote" oraz "Gargantua i Pantagruel". Nie ma nic bardziej pouczającego niż porównanie dzisiejszych "oryginalnych i innowacyjnych" bestsellerów do arcydzieł napisanych kilka wieków temu w dużo mniej liberalnej epoce.

PS @Owsianko "Czarodziejska Góra" z pewnością wymaga cierpliwości, zwłaszcza drugi tom, ale nie tyle ze względu na charakter, co po prostu treść gmatwającą się w pseudofilozoficzny bełkot. Chociaż to tylko moja opinia, a książka jest dobra i warta lektury :)
Żarty żartami, ale ja naprawdę nic z tego nie rozumiem!
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
OWSIANKO Użytkownik
  • Postów: 137
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 06-03-2011 13:25
Ceceron

tak to jest, że nieświadomość istnienia dawnych utworów sprawia, że współcześni z wielkim entuzjazmem wyważają otwarte drzwi.
"Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję."
T. Pratchett "Piekło pocztowe"
ważniejsze jest co robisz, a nie co mówisz
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
bio Użytkownik
  • Postów: 50
  • Skąd:
Dodane dnia 06-03-2011 23:42
Trza wiele odwagi, albo nie wiem czego jeszcze, by się autorytatywnie wypowiadać o najlepszym pisaniu. Bliski mi jest Krzysztof Suchomski z Caldwella genialnej historii pokorą . Najdalsza zaś przemądrzała Oke_Mani.



Filaria Brenta Haywarda, Pump Girl Bacigupiego, Sniegow Pętla Wstecznego Czasu. I kilkanaście innych.
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
Krystyna Habrat Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 07-03-2011 11:28
Podzielam Twoje zdanie Ceceronie, ale Owsianki też. Dyskusje Naphty i Septembriniego (na pewno pisze się inaczej, ale wybaczcie pospiech, potem zajrzę do ksiązki i poprawię) są męczące, ale oprócz nich jeszcze dużo w "Czarodziejskiej..." do czytania. Jak i w innych pozycjach T. Manna, np "Józef i jego bracia".
No właśnie, a co będzie, jeśli nasze biblioteki uznają, że starocie należy usuwać? I już to robią, a kierują się własnym uznaniem. Boję się, że bibliotekarka wtykająca każdemu swe ulubione romanse, kryminały i sensacje, wyrzuci Garnatuuę, a Don Kichota może zatrzyma, bo zna go ze słyszenia. Widziałam, jak wielkie wózki wywożą w niewiadomym kierunku pozycje wg nich przestarzałe. Wcześniej sprzedawały coś z tego po 1 zł za sztukę. Nabyłam ciekawe rzeczy. Słyszałam narzekania innej pani, że w dobie popularności Whartona nakupili go na całą półkę, a teraz nikt go nie czyta. Tego autora akurat nie bronię za bardzo, ale czy czyta się tylko rzeczy najnowsze, jakie stały się bestselerami za granicą (zachodnią)?
Dlatego warto gromadzić własna bibliotekę z rzeczy niezbędnych i dla przyjemności chwili, czyli jednego kaprysu. Ale nie zgromadzimy wszystkiego i nawet miejskie biblioteki powinny być bogato wyposażone. Nie każda książka musi być czytana bez przerwy. Czasem nich czeka.
Sok
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
Ceceron Użytkownik
  • Postów: 19
  • Skąd: Kozienice
Dodane dnia 07-03-2011 16:59
@Owsianko - wyważyć to pół biedy, ale czasem kończy się na zamykaniu ;)
@Sokol - małe biblioteczki ostatnio mnie zaskakują, na szczęście.

A z książek obowiązkowych, chociażby ze względu na duży uśmiech, który pojawia się podczas lektury, polecam "Daszeńkę, czyli żywot szczeniaka" Capka.

PS Dyskusja na temat twórczości Manna może zająć inne miejsce. Mam względem niego ambiwalentne odczucia.
Żarty żartami, ale ja naprawdę nic z tego nie rozumiem!
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
Krystyna Habrat Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 07-03-2011 19:57
Ceceronie, który pomimo drobnego przekręcenia, przywodzisz mi na myśl lekcje łaciny,pytam - dlaczego małe biblioteczki? Najlepiej duże! One się i tak szybko rozrastają. Potem dochodzą te odziedziczone. A pośród nich takie, jakich już nigdzie nie uświadczysz. Mam takie przedwojenne: "Dziecię Europy" Wassermanna; "Jutro na Madagaskar" A. Fiedlera itd. Ale dziś na przecenie nie kupiłam żadnej. Były to głównie pięknie oprawione albumy do oglądania typu: cuda świata, w n-tym powtórzeniu, co się już zna i ma...
Przechodziłam dziś koło miejsca, gdzie była kiedyś księgarenka. Przypomniało mi się, jak raz, gdy wybierałam tam książki, zajrzał jakiś typ i zakrzyknął dowciapnie:
- O, to są jeszcze ludzie, którzy czytają książki?!
Nieważne co odpowiedziałam, ale teraz wiem, że KSIĄŻKI SĄ TYLKO DLA WYBRANYCH! Szkoda, że wbrew poecie, uciekły spod strzech.

Wypisuję sobie wszystkie polecone tu książki, których nie znam i z tą listą powędruję do biblioteki.
Warto więc było się podzielić tytułami swych ulubieńców.
Sok
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
bio Użytkownik
  • Postów: 50
  • Skąd:
Dodane dnia 07-03-2011 22:39
Hyperion przez Simmonsa Dana. Zamieć przez Stephensona Neala. I wszystko co podarował nam Ellroy.
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 10-03-2011 21:46
Wypadało by dodać "W poszukiwaniu straconego czasu" Prousta i coś o tym powiedzieć. No więc.

W ostatniej części autor medytuje nad własnym powołaniem pisarskim, nad rolą artysty w świecie i nad życiem w ogóle. To bardzo mądre i wyważone rzeczy. Każdy kto chce pisać, pewnie ujrzy tam krytykę samego siebie i nabierze pokory. Ale tylko ten, który nie ukląkł, zrozumiał posłanie Prousta na prawdę.

Przemycę przy okazji pewnego kultowego poetę Portugalii Fernando Pessoa i jego "Księgę Niepokoju". Jak sam ją określił, jest to autobiografia bez faktów, a ja nazywam wymazem z mózgu socjopaty. Polecam, bo jest to oryginalne dzieło pełne pierwszorzędnej poezji i doskonałych spostrzeżeń w sosie wszechobecnego absurdu. Zwykły urzędnik wywala z siebie tak przeogromny kosmos życia wewnętrznego i pogardę dla motłochu, jak... Bruno Schulz na przykład.
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
bio Użytkownik
  • Postów: 50
  • Skąd:
Dodane dnia 13-03-2011 21:36
Kawałki z Biblii. Kohelet kładzie na kolana. Goli z włosem i pod włos. Nie daje wody po solonym śledziu, a potem poi Krzysiem (Jurajska). Reszta pisaniny to jedynie wariacje na temat.
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
Zachary Ann Użytkownik
  • Postów: 1154
  • Skąd:
Dodane dnia 13-03-2011 21:42
Tako rzecze Zaratustra. Książka dla wszystkich i dla nikogo. - Fryderyk Nietzsche
Radio Sfera.

Gramy swoje na
http://sfera.umk.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
bio Użytkownik
  • Postów: 50
  • Skąd:
Dodane dnia 13-03-2011 21:49
To też pop-man był.
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
Zachary Ann Użytkownik
  • Postów: 1154
  • Skąd:
Dodane dnia 13-03-2011 21:56
I co z tego?
Radio Sfera.

Gramy swoje na
http://sfera.umk.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
bio Użytkownik
  • Postów: 50
  • Skąd:
Dodane dnia 13-03-2011 22:03
Co z tego, że był? Nie wiem. Sąd Ostateczny osądzi.
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
OWSIANKO Użytkownik
  • Postów: 137
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 14-03-2011 00:30
fanom dobrej cyberliteratury polecam to opowiadanie http://akson.sgh.waw.pl/~aliedt/carramba.htm Moim zdaniem bije na głowę "Samotność w sieci"
"Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję."
T. Pratchett "Piekło pocztowe"
ważniejsze jest co robisz, a nie co mówisz
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
bio Użytkownik
  • Postów: 50
  • Skąd:
Dodane dnia 14-03-2011 22:31
Owsianko, a co tego nie bije? Tygryski?
Do góry
Autor
RE: Książki, które trzeba przeczytać
OWSIANKO Użytkownik
  • Postów: 137
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 15-03-2011 03:18
bio

to nie jest romansidło, ale opowiadanie o uzależniniu od internetu i zacieraniu się granic pomiędzy światem rzeczywistym, a wirtualnym
"Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję."
T. Pratchett "Piekło pocztowe"
ważniejsze jest co robisz, a nie co mówisz
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?