Studia humanistyczne - i nie tylko
Autor
Studia humanistyczne - i nie tylko
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-09-2011 21:55
Z tego, co szukałem na forum, nie znalazłem podobnego tematu - jeśli się mylę, trudno, zamknijcie :)
Ad rem - w tym roku piszę maturę. Już pomijając fakt stresu wywołanego samym tym faktem (choć o dziwo odnajduję w sobie nadzwyczajną motywację do nauki, jakiej jeszcze nigdy wcześniej nie miałem - a może to strach?), denerwuję się tym, na jakie studia pójść. Mieszkam w Krakowie, gdzie wybór uczelni jest naprawdę spory.
Ale mam jedno "ale". Chciałbym studiować na UJ. Moim wymarzonym kierunkiem była filologia angielska - szkoda tylko, że UJ nie proponuje potencjalnym studentom studiowania tego kierunku w trybie zaocznym, tzn. w weekendy, bo tryb wieczorowy odpada. Ostatecznie mogę zdecydować się na inną uczelnię, gdzie są studia niestacjonarne zaoczne.
Ale moim marzeniem byłoby studiowanie na UJ, oczywiście tylko zaocznie. Z tego, co widziałem, na filologii polskiej ze specjalizacją nauczycielską jest taka możliwość, również na europeistyce (choć to chyba nie jest kierunek humanistyczny). Miałbym wielką prośbę do użytkowników, którzy mają coś do powiedzenia w tym temacie: jaki kierunek wybrać (możecie także zaproponować jakiś spoza listy), który warto studiować, nie tylko z przyczyn "ciekawości", ale również z potrzeby znalezienia jakiejś pracy w przyszłości, ogółem: pomocy! :D

PS Ale głównie chciałbym studiować coś humanistycznego, więc w miarę możliwości doradźcie mi w tej kwestii ;)
Do góry
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Almari Użytkownik
  • Postów: 2127
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-09-2011 22:07
To ja ci powiem tak na wstępie, zrezygnuj z UJ :lol:
UJ jedzie na renomie, którą sobie kiedyś wyrobił, ogólnie wszyscy na niego teraz narzekają, oczywiście mówię tutaj o moich znajomych z tej uczelni. Ale jeśli to jest twoje marzenie, to pewnie i tak się zdecydujesz. Na filologie przeróżnego rodzaju są strasznie wysokie progi, więc z matura podstawową z danego języka nawet nie masz się co pchać, a jeśli zdajesz rozszerzoną, to min 80% (zwłaszcza na fil. ang.) Takie były mniej więcej progi w zeszłym roku. Nie wiem na ile umiesz język ;) Z kolei na filologię polską jest już chyba lżej i mniejszy tłok, to zależy co cię interesuje. Jeśli lubisz język staro-cerkiewno-słowiański, gramatykę opisową, łacinę, poetykę itd. to idź na ten kierunek. ;)

Dzisiaj, tak naprawdę z humanistycznych nie warto nic studiować, choć sama jestem na dziennikarstwie. Z przyczyn wiadomych, na rynku jest zapotrzebowanie wciąż na umysły ścisłe. Ale coś trzeba wybrać. Ja wybrałam to co mnie interesuje, zastanawiałam się też nad filologią polską/specjalność edytorstwo, ale ostatecznie wybrałam to pierwsze. Jeśli miałabym doradzić, to z filologii polskiej właśnie edytorstwo jest ciekawe, choć to subiektywna opinia oczywiście, chyba że wolisz nauczać w szkole, no nie wiem co lubisz, także trudno mi ocenić :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-09-2011 22:21
Kn-hp, jak rozumiem przewidujesz, że będziesz musiał się utrzymywać na studiach sam i dlatego zaoczne, bo chcesz pracować?

Jedynym sensownym kierunkiem dla humanisty jest prawo lub administracja. Widzę na forum, ze myślisz logicznie, nie masz problemu z normalną wypowiedzią w ojczystym języku. Mógłbyś startować, te studia, jeśli ktoś myśli logicznie, są raczej dla wytrwałych i pracowitych niż dla zdolnych.

Ad rem:

1. filologia - jeśli chcesz być zajebisty z jakiegoś języka, to się go po prostu naucz. Jedyne co Ci daje filologia, to prawo uczenia w szkole. A w szkole nikt normalny nie chce uczyć, więc i Ty nie powinieneś chcieć. Generalnie, filologia to bawienie się w historię języka, gramatyki opisowe i multum rzeczy, które Ci nie są potrzebne.

2. europeistyka, przynajmniej na UJ - bardzo ciekawe studia, ale mało praktyczne. Zakładając, że chcesz pracować, to w sam raz. Można się dużo dowiedzieć o świecie i różnych rzeczach, ale zawodowe ani kierunkowe wykształcenie toto nie jest. Natomiast świetne dla rozwoju osobistego i jeśli gdzieś na boku pracujesz i robisz jakieś praktyki/staże to warto pomyśleć :)

3. filologia polska - no proszę... albo uczenie w szkole, albo? Książki i bez tego można czytać.


Cytat:
Almari napisał/a:
To ja ci powiem tak na wstępie, zrezygnuj z UJ :lol:
UJ jedzie na renomie, którą sobie kiedyś wyrobił, ogólnie wszyscy na niego teraz narzekają, oczywiście mówię tutaj o moich znajomych z tej uczelni.


Ci Twoi znajomi to chyba należą do tego gatunku ludzi, co nawet na Oksford by narzekali :p

Jako student dwóch kierunków na UJ, stwierdzam, że po prostu czuję różnicę jakościową, gdy rozmawiam z ludźmi z innych uczelni. Serio.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Almari Użytkownik
  • Postów: 2127
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-09-2011 22:31
Cytat:
Ci Twoi znajomi to chyba należą do tego gatunku ludzi, co nawet na Oksford by narzekali

Jako student dwóch kierunków na UJ, stwierdzam, że po prostu czuję różnicę jakościową, gdy rozmawiam z ludźmi z innych uczelni. Serio.


Tak, tak tak, wy to jesteście jedna wielka mafia B) Poza tym, nie wszystko musi się komuś podobać na tym uniwerku, prawda? Zawsze są jakieś wady i są różni ludzie, być może ty masz wokół siebie tylko tych, którzy są zachwyceni z UJ, ja mam paru, którzy nie są. I stawianie się w roli tego mądrzejszego, co jest typowo "Ujotowskie", jest po prostu śmieszne.

No, ale każdy ma inne poglądy i odczucia. Będziesz miał przynajmniej ks-hp różne opinie, choć skrajnie różne ;)

Europeistyka jest dobra na drugi kierunek, jako hobby.



Cytat:
3. filologia polska - no proszę... albo uczenie w szkole, albo? Książki i bez tego można czytać.


Jedna wielka bzdura, tako rzecze Samuel. Z filologii polskiej/edytorstwa spokojnie można mieć staż w telewizji, prasie czy innej instytucji.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Zachary Ann Użytkownik
  • Postów: 1154
  • Skąd:
Dodane dnia 03-09-2011 22:41
Ja pykam w NKJO, jeśli już przejawia się motyw nauczycielski. Ale nie wiem, czy w Krakowie jest. Nie wiem też, czy opyla ci się tam iść bo byłbyś prawdopodobnie ostatnim rocznikiem (w 2015 koniec z NKJ-ami).
Ale tak, to język angielski, licencjat możesz zrobić, zaoczne też są. To tyle z mojej strony. A i więcej jest angielskiego praktycznego, niż teoretycznego (vide Almari i filologia).

Ann.
Radio Sfera.

Gramy swoje na
http://sfera.umk.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-09-2011 22:52
Dzięki wielkie za rady :) Samuelu - prawo odpada, bo nie czuję się na siłach, ale administracja, dlaczego nie? Mógłbyś jednak - o ile masz taką możliwość - powiedzieć coś więcej na temat tego kierunku? Nie lubię przeszukiwać internetowych stron, bo nigdy niczego się z nich nie dowiaduję, wolę przeczytać coś od osoby, która może się na tym lepiej znać niż tysiące stron i podstron z Google. :)

Almari, filologia polska ze specjalnością edytorstwo daje możliwość pracy jako dziennikarz? A samo dziennikarstwo?

Zach, po tym angielskim to tylko nauka w szkole, czy też jest możliwość bycia tłumaczem, itd.?
Do góry
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Zachary Ann Użytkownik
  • Postów: 1154
  • Skąd:
Dodane dnia 03-09-2011 22:59
Po tym angielskim to nawet możesz pracować na magazynie jako operator wózka widłowego.

A już bardziej na serio, po ukończeniu dostajesz dyplom, który potwierdza twój proficiency level, a do tego, jak chcesz, na 3 roku dorabiasz licencjat. A robisz po tym co tam chcesz, tylko dodatkowo dostajesz też papierek na nauczyciela bam tam jest duży metodyki.

Ann.
Radio Sfera.

Gramy swoje na
http://sfera.umk.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-09-2011 23:07
Cytat:
Almari napisał/a:
Tak, tak tak, wy to jesteście jedna wielka mafia B) Poza tym, nie wszystko musi się komuś podobać na tym uniwerku, prawda?


Nie napisałaś z jakich kierunków są Ci ludzie, zaś temat jest o kierunkach humanistycznych, więc wnioskuję, że chodzi Ci o humanistów.
Zaś jeśli chodzi o studia humanistyczne, to nie ma lepszej uczelni niż UJ w Polsce. Jedyne na co można narzekać to właśnie filologie, bo i ja słyszałem, że tutaj UJ nawala. Natomiast UJ jest jedyną uczelnią, gdzie polonistyka jest osobnym wydziałem.

Cytat:
Almari napisał/a:
Jedna wielka bzdura, tako rzecze Samuel. Z filologii polskiej/edytorstwa spokojnie można mieć staż w telewizji, prasie czy innej instytucji.


Staż w telewizji i prasie można mieć nawet po odlewnictwie na AGH, byleby się dobrze zakręcić. A to już zależy od przymiotów osobistych osoby, a nie od kierunku :)
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Almari Użytkownik
  • Postów: 2127
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-09-2011 23:13
Daje, daje. Możesz iść do redakcji prasowej na praktyki, na dział edytorstwo, pokażą ci jak łamać tekst, jak poprawiać artykuły itp. Jak sobie załatwisz to i do telewizji możesz iść. Ostatnio było parę miejsc w tvn24, nawet wolne wakaty były.

Kierunek dziennikarstwo tym różni się od filologii, że uczą się stricte rzeczy, które przydadzą się w tym zawodzie i odpowiednio ukierunkują. Ja mam na swojej uczelni bardzo dużo warsztatów i ćwiczeń, co jest o niebo lepsze niż wykłady nie trzymające się tematu, choć takie zawsze się trafią, tego wymaga profil uczelni. A więc jeśli chodzi o zakres zajęć, to na dziennikarstwie znajdziesz między innymi warsztaty prasowe, telewizyjne, radiowe, PR, rzecznika prasowego, internetowe. Jest też prawo prasowe, gatunki dziennikarskie, retoryka, stylistyka itd. Także naprawdę dużo tego, a praktyka jest najważniejsza. Bo co zrobi dziennikarz bez doświadczenia? Może się uczyć i tłoczyć wiedzę teoretyczną do głowy, a jak przyjdzie napisać artykuł to klapa.

Po filologii masz mniejszą wiedzę w kierunku właściwego dziennikarstwa, ale za to większa jeśli chodzi o język polski, co też jest przydatne w tym zawodzie. Mam znajome, które studiują zarówno filologię polską i dziennikarstwo, żeby ładnie to uzupełnić. Na edytorstwie, wiadomo, masz stylistykę, gatunki dziennikarskie, pewnie jakaś kultura języka się trafi, nie wiem co jeszcze, ale niektóre przedmioty się pokrywają na pewno.



Samuel Niemirowski napisał

Cytat:
Nie napisałaś z jakich kierunków są Ci ludzie, zaś temat jest o kierunkach humanistycznych, więc wnioskuję, że chodzi Ci o humanistów.
Zaś jeśli chodzi o studia humanistyczne, to nie ma lepszej uczelni niż UJ w Polsce. Jedyne na co można narzekać to właśnie filologie, bo i ja słyszałem, że tutaj UJ nawala. Natomiast UJ jest jedyną uczelnią, gdzie polonistyka jest osobnym wydziałem.


Tak, zgadza się. Uogólniłam trochę. Mój błąd.


Cytat:
Staż w telewizji i prasie można mieć nawet po odlewnictwie na AGH, byleby się dobrze zakręcić. A to już zależy od przymiotów osobistych osoby, a nie od kierunku :)


Chodziło mi bardziej o praktyki, które masz od razu z uczelni, jeśli studiujesz dziennikarstwo czy filologię polską. A staż to wiadomo, jeśli komuś dopisze szczęście, to znajdzie się w telewizji. Sądzę tylko, że szansa się zwiększa, jeśli dopomaga ci w tym uczelnia, a to już od ciebie zależy, co zdziałasz w redakcji czy innej instytucji.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-09-2011 23:19
Cytat:
ks-hp napisał/a:
Dzięki wielkie za rady :) Samuelu - prawo odpada, bo nie czuję się na siłach, ale administracja, dlaczego nie? Mógłbyś jednak - o ile masz taką możliwość - powiedzieć coś więcej na temat tego kierunku? Nie lubię przeszukiwać internetowych stron, bo nigdy niczego się z nich nie dowiaduję, wolę przeczytać coś od osoby, która może się na tym lepiej znać niż tysiące stron i podstron z Google. :)


Administracja to takie okrojone prawo :) Co do prawa - poziomu nie ma się co bać, bo to jest kwestia czasu włożonego w naukę. Jeden ogarnie jakiś przedmiot w miesiąc, inny w tydzień. Kwestia raczej Twojej pracowitości niż tam jakichś walorów intelektualnych, bo pomimo tego, że bywa bardzo ciężko, to nie jest to jednak fizyka kwantowa. Oczywiście prawo zaoczne jest nieco prostsze niż dzienne, np logika i inne przedmioty są po prostu okrojone. Tak więc podsumowując: prawo stacjonarne, prawo zaoczne, administracja i administracja zaoczna - w takiej kolejności studiuje się praktycznie to samo, tylko z coraz mniejszą ilością materiału :)

Oczywiście nie namawiam na te kierunki dlatego, że już widzę Cię w adwokackiej todze, tylko dlatego, że mózg się po prostu pompuje, człowiek wychodzi po tych studiach o wiele bardziej ogarnięty, zaczyna rozumieć co się wokół niego dzieje, zna swoje prawa i obowiązki. Nawet jeśli chcesz być kimkolwiek, to studia prawnicze lub okołoprawnicze dają Ci zupełnie inne spojrzenie na rzeczywistość. Zaczynasz rozumieć dlaczego mandat w mpk nie jest mandatem, wiesz jakie podatki masz do zapłacenia, wiesz czy przysługuje Ci zwrot towaru czy nie, nie dajesz sobie wcisnąć kitu różnym naciągaczom, wiesz czy umowa, którą daje Ci do podpisania pracodawca/bankier/właściciel mieszkania/fundusz inwestycyjny jest ok, czy to jest jakaś lipa. W sumie to każdy powinien mieć tą wiedzę, aby normalnie funkcjonować. :) To jest właśnie zaleta prawa lub administracji w przeciwieństwie do filologii/europeistyki/historii/innych - nigdy nie będziesz jednym z tych, którzy mówią na zmywaku, że im te studia "to się w ogóle nie przydały" i że "5 lat zmarnowali" :)


Aha - na UJ masz szansę na zaoczne, bo decyduje kolejność zgłoszeń a nie procenty z matury :)



Cytat:
Almari napisał/a:
Daje, daje. Możesz iść do redakcji prasowej na praktyki, na dział edytorstwo, pokażą ci jak łamać tekst, jak poprawiać artykuły itp. Jak sobie załatwisz to i do telewizji możesz iść. Ostatnio było parę miejsc w tvn24, nawet wolne wakaty były.


Aha i myślisz, że do tvn to tylko po edytorstwie? :D
A co do poprawiania artykułów - wystarczy umieć pisać i czytać oraz znać ortografię.


Cytat:
Almari napisał/a:
Chodziło mi bardziej o praktyki, które masz od razu z uczelni, jeśli studiujesz dziennikarstwo czy filologię polską. A staż to wiadomo, jeśli komuś dopisze szczęście, to znajdzie się w telewizji. Sądzę tylko, że szansa się zwiększa, jeśli dopomaga ci w tym uczelnia, a to już od ciebie zależy, co zdziałasz w redakcji czy innej instytucji.


1. uczelnia w niczym nie pomaga
2. praktyki z uczelni to jeden wielki shit.

O studiach dziennikarskich też mam swoją opinię, ale nie będę już Cię denerwował i zamilknę ;)
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Almari Użytkownik
  • Postów: 2127
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-09-2011 23:24
Nie nie myślę, daję tylko przykład. Może miałeś kiepskie praktyki, u mnie było inaczej. Jeśli chcesz być czymś mentorem, to weź ks-hp pod skrzydła i wypierz mu mózg ;) Dyskusja z tobą Samuelu jest dla mnie bezsensu, bo ty stawiasz się w roli mędrca i wszystkowiedzącego, a mnie traktujesz jak plebs. A chyba nikt nie lubi być obrażany, więc zmykam i pozdrawiam.

Ks-hp - moje zdanie już znasz, przede wszystkim wybierz taki kierunek, który cię interesuje :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-09-2011 23:28
Cytat:
Almari napisał/a:
Dyskusja z tobą Samuelu jest dla mnie bezsensu, bo ty stawiasz się w roli mędrca i wszystkowiedzącego, a mnie traktujesz jak plebs.


Pomijając fakt, że zaczęłaś od tego, że UJ jest w ogóle be i jedzie na renomie, to nie zauważyłem, żebym Cię jakoś obrażał czy coś.

Przykro mi, że tak to odbierasz.

<kwiatek>
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-09-2011 23:32
No to mam nie lada wybór, bo jednak jest między czym wybierać :) Bardzo, bardzo dziękuję za te rady - są bardzo cenne!
Samuelu, jakie zatem przedmioty najlepiej wybrać na maturę, jeśli chodzi o prawo lub administrację? Najpewniej na to pierwsze historię lub WoS, a jeśli idzie o historię, to już na pewno to nie mój konik ;) Raczej pięta achillesowa. A o WoSie słyszałem, że to trzeba po prostu lubić, sama wiedza wyniesiona ze szkoły nie wystarczy.
Do góry
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
mariamagdalena Użytkownik
  • Postów: 1075
  • Skąd: Vratislavia / Tel Aviv
Dodane dnia 03-09-2011 23:56
na prawie jest historia w wielu odmianach i gatunkach i trzeba się przez nią przebić
na szczęście po pierwszym roku część z niej odpadnie, więc wystarczy zacisnąć zęby, uśmiechnąć się i przeboleć
piszę z autopsji
Poetka. Prozaiczka.
Poetka prozaiczna.
Do góry
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-09-2011 00:09
Dzięki. A co z administracją? Tam też jest wymagana historia?
Do góry
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 04-09-2011 00:16
Na pewno WOS.
Jeśli jesteś matematykiem, to przyjmują też za zestaw matma + wos, nie musi być historia.
Na zaoczne liczy się kolejność zgłoszeń, a nie matura, więc może być nawet biol.-chem. :)

Cytat:
mariamagdalena napisał/a:
na prawie jest historia w wielu odmianach i gatunkach i trzeba się przez nią przebić


Nieprawda. Piszę z autopsji.
Czyli - zależy od uczelni. Jeśli chodzi o UJ - można spokojnie sobie ominąć.
;-)
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-09-2011 00:46
Rozmawiałem przed chwilą z koleżanką, która twierdzi, że nigdy nie było tak, że o przyjmowaniu na studia zaoczne decydowała kolejność zgłoszeń, a nie procent z matury. Jak to więc jest? :)
Do góry
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 04-09-2011 01:25
Cytat:
ks-hp napisał/a:
Rozmawiałem przed chwilą z koleżanką, która twierdzi, że nigdy nie było tak, że o przyjmowaniu na studia zaoczne decydowała kolejność zgłoszeń, a nie procent z matury. Jak to więc jest? :)


Słuchaj, nie obchodzi mnie co mówi Twoja koleżanka. Nawet nie napisałeś jakie ma kompetencje, żeby się wypowiadać. Albo mi ufasz albo nie. Na prawo zaoczne UJ składasz byle co, byle w normalnym terminie i jesteś.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Uprzejmy Użytkownik
  • Postów: 14
  • Skąd:
Dodane dnia 04-09-2011 09:52
Ja skończyłem ekonomie i stosunki międzynarodowe.
Żałuje, więc nie polecam ;)
Poleciłbym natomiast prawo.
Do góry
Autor
RE: Studia humanistyczne - i nie tylko
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-09-2011 10:16
Samuelu, bez nerwów, po prostu muszę się upewnić z każdej strony, bo jestem w takiej sytuacji przecież pierwszy raz ;) Czyli mówisz, że obojętnie, co bym nie wybrał na maturę (zamierzam podstawę biologii, geografii, matmy i rozszerzenie angielskiego i polskiego), to i tak mogę startować na prawo?
Uprzejmy, dzięki za ostrzeżenie :)
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 02/05/2024 06:22
  • "Mierni, bierni ale wierni", zamieńmy na "wierni nie są wcale mierni, gdy przestali bywać bierni!" I co wy na to? ;-}
  • Dzon
  • 30/04/2024 22:29
  • Nieczęsto tu bywam, ale przyłączam się do inicjatywy.
  • Kazjuno
  • 30/04/2024 09:33
  • Tak Mike, przykre, ale masz rację.
  • mike17
  • 28/04/2024 20:32
  • Mało nas zostało, komentujących. Masz rację, Kaziu. Ale co począć skoro ludzie nie mają woli uczestniczenia?
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.