Wzmacniacze w technikach manipulacji
Portal Pisarski » Z innej beczki » Archiwum
Autor
Wzmacniacze w technikach manipulacji
Szczepan Gender Użytkownik
Dodane dnia 06-08-2017 18:05
Stosowanie wzmacniaczy w przerzucaniu winy i odpowiedzialności na przeciwnika.

Wzmacniaczami są: „Dlatego że”, „Ponieważ”, „bo”. Wzmacniacz stosujemy po wypowiedzeniu negatywnej tezy odnoszącej się do przeciwnika, następnie uzasadniając ją podaniem negatywnego faktu uderzającego w przeciwnika. Technika ta jest zasadniczym elementem szerszej techniki spinu politycznego. Przy czym nie jest stosowana na aktualnym dyskutancie, lecz skierowana do widzów, świadków. Może nawet sprawiać wrażenie monologu, nie odnoszenia się do dyskutantów.

Zwykle podajemy argumenty, które już są znane, dzięki czemu utrwalamy je w nieświadomości odbiorców i przy okazji wzmacniamy silnym uzasadnieniem negatywnych faktów. Sam wzmacniacz blokuje pojawianie się ewentualnych obiekcji i poprawnie zastosowany uznaje się za blokera obiekcji.

Proszę zacząć stosować wzmacniacze w mowie codziennej, a zobaczycie skutki.
Józef Piłsudski - sprawca cudu na Wisłą:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu".
Mark Twain - powieściopisarz dziecięcy:
"Religia została wynaleziona kiedy pierwszy oszust napotkał pierwszego głupka".
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Yaro
  • 16/05/2022 19:07
  • To fajnie:)
  • mike17
  • 16/05/2022 17:17
  • Opróżniłem pocztę Jarku :)
  • mike17
  • 16/05/2022 14:29
  • Jarku, nie zapomniałem o Tobie :)
  • Yaro
  • 15/05/2022 18:40
  • Michał odezwij się. Pozdrawiam:)
  • Galernik
  • 10/05/2022 12:27
  • Dobra Cobro, ale to tak dobrze brzmi "Żywot bałwana". Myślę, że tytuł jest trafny, ale jak mi coś fajnego podrzucisz, to czemu nie, można zmienić. Dzięki za przeczytanie.
  • Dobra Cobra
  • 09/05/2022 15:30
  • Piękne zaproszenie. Zmieniłbym tytuł, żeby było bez słowa "balwan" , bo odzierasz punkt kuliminacyjny z zaskoczenia. I od początku wiadomo, co będzie.
  • Galernik
  • 09/05/2022 15:00
  • Witajcie. Melduję się po roku nieobecności. Żywot bałwana, jedna z moich najnowszych humoresek / opowiadań oczekuje Waszych opinii i ocen.
  • Darcon
  • 08/05/2022 09:57
  • Cały czas trwa nabór na konkurs "Malowanie słowem". Liczę, że wypoczęliście podczas majówki i teraz ruszycie z pisaniem. :)
  • Darcon
  • 04/05/2022 21:52
  • majka100, Strona główna, na dole, archiwum newsów. Marzec i kwiecień 2021. :) Pozdrawiam.
  • majka100
  • 04/05/2022 18:57
  • Dzień dobry, jest gdzieś zapis pierwszej edycji 'Malowanie słowem'?, bo jakoś nie mogę znaleźć. 'Muzoweny' też nie do odkopania.
Wspierają nas