Jak odnieść się do opinii
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Jak odnieść się do opinii
BlueberryMuffinj Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 16-03-2020 10:28
Witam,
Jako amatorka chciałabym zapytać o bardzo nutrującą mnie rzecz, a mianowicie opinia/krytyka na temat wiersza i to, gdzie leży granica między obiektywnym spojrzeniem a już subiektywnym odczuciem?

1. Sama lubię pisać inwersją - oczywiście nie cały tekst, ale są słowa, które podmieniają się miejscami - czy to zły zabieg? Czy mogę w takim wypadku mówić, że to mój styl?

2. Jeżeli ktoś napisze mi, że nie podoba mu się zastosowana stylistyka, budowa wiersza, inwersja - to jest to ocena obiektywna czy subiektywna i ja, jako autor, muszę bezkrytycznie z takim poglądem się zgadzać i wiersz zmieniać? Nie urodził się jeszcze taki, coby wszystkim dogodził, istnieją też różne gusta, być może moje pisanie komuś nie leży, zatem czy muszę zmieniać wiersz, styl po takiej opinii (mówię tu o opinii jednej i tej samej osoby), czy jednak starać zachować siebie w wierszu?
3. Stosowanie anafor w wierszach jest błędem? Jak od odnieść się do opinii, że nie powinna być stosowana? Znowu - słuchać czytelnika?
Do góry
Autor
RE: Jak odnieść się do opinii
Optymilian Użytkownik
  • Postów: 10
  • Skąd:
Dodane dnia 17-03-2020 22:53
Żeby krytykę/opinię można było nazwać obiektywną, krytykujący/opiniujący musi podać kryterium, według którego wydaje sąd. Tym kryterium nie może być gust osobisty. Czyli gdyby krytykujący podparł się np. okresem poetyckim, w którym ów środek wyrazu był programowo używany (wyeksploatowanie) albo podał nazwiska autorów o podobnym stylu, ale lepszych (wtórność). Krytykowanie bez podawania kryteriów nie jest rzetelną krytyką. Ale wybór kryteriów też podlega krytyce. Autor może ich nie uznawać za adekwatne. W każdym razie dzięki posługiwaniu się kryteriami możliwa jest jakakolwiek rozmowa o utworze.
Umiejętność pisania, to umiejętność myślenia, tak jak umiejętność rysowania, to umiejętność patrzenia.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Wiktor Orzel
  • 11/02/2026 11:56
  • Niestety, z tych reklam Portal się utrzymuje, ale spróbujemy je wykluczyć tak, żeby nie utrudniały nawigacji, tylko potrzebujemy skrinów
  • Wiktor Orzel
  • 11/02/2026 11:53
  • Zbyszku, podeślij skrina na maila redakcyjnego. Polecamy bloker reklam dla Firefoxa, wtedy portal jest wyczyszczony: [link]
  • Zbigniew Szczypek
  • 09/02/2026 22:07
  • Wiktorze - mam jakąś "kotarę" na dole głównej strony, towarzyszącą mi na każdej stronie, Tak samo jakaś ikonka "kurs kreatywnego pisania"-te dwie rzeczy blokują. Ile razy chcę coś napisać, odświerzam.
  • Wiktor Orzel
  • 09/02/2026 15:02
  • Zbyszku, o jakie nakładki chodzi? Podeślesz na maila redakcyjnego screeny?
  • gertruda burgund
  • 06/02/2026 18:48
  • szkoda że MALOWANIE SŁOWEM to tylko pięć tekstów... :( może jeszcze do 7.02 ktoś się zmobilizuje?
  • Zbigniew Szczypek
  • 04/02/2026 16:19
  • Czy te nowe nakładki/skórki na stronie są konieczne? przeszkadzają w normalnym korzystaniu ze strony PP? Może na stałe z boku, dla zainteresowanych? A nie nachalnie
  • Zbigniew Szczypek
  • 04/02/2026 16:16
  • Trochę mnie z Wami nie było - serdecznie pozdrawiam!
  • Darcon
  • 04/02/2026 15:20
  • Dla zainteresowanych edytowałem swój wpis w wątku UTWORY konkursu Malowanie słowem.
  • Darcon
  • 09/01/2026 08:00
  • Mamy to. :) Pierwszy utwór konkursu "Malowania słowem" dostępny na stronie głównej. EDIT. Mamy już dwa utwory :)