Chrześcijaństwo.
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 09-02-2009 21:00
"A co po śmierci w takim razie? Skąd wiadomo, kto ma ile odsiedzieć w czyśćcu"

w Biblii nie ma takiego pojęcia jak czyściec

"I jaki jest w takim razie sens się za kogokolwiek modlić - przecież nic nie jest przesądzone? Logika mocno kuleje."

a gdzie w Biblii jest jakaś modlitwa za dusze?

"A jeśli nie ma piekła w ogóle, co spotka demony? Milosierny Bóg ZMUSI ICH do pokochania siebie, łamiąc ich wolną wolę?"

zostaną pokonane i zniweczone w wielkiej bitwie na polach Argamedonu
.
"Demony pozostaną z dala od Boga, skoro tak chcą. I to miejsce jest nazywane piekłem, choć pojęcie miejsca w odniesieniu do dusz nie ma znaczenia, bardziej chodzi o stan emocjonalny."

demonów już nie będzie, a piekło to grób. Jezus wstąpił do piekieł/grobu na 3 dni, prawda?



Wydaje mi się, ze myślisz po katolicku, a to niekoniecznie jest zgodne z literą Biblii. Prawdy zakorzenione przez tradycję i podania ustne nie są prawdami, lecz legendami
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 09-02-2009 21:14
Otóż mylicie się. Po smierci dusze idą do Nawii, to jest krainy otoczonej zewsząd bagnami, gdzie przyjmie je Weles. Będa tam szczęśliwe po wsze czasy.

Ale to tylko dusze dobrych ludzi.

Ci źli będą musieli odpokutować - czyli będą sie błąkaly po lasach, będą wąpierzami, topielcami, błędnymi ognikami, gajowikami itp.

Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 09-02-2009 21:25
Ależ skąd. Oświeceni ludzie przerwą cykl życia i śmierci, łącząc się z nieskończonością, dobrzy ludzie zreinkarnują się w warunkach korzystnych dla ich dalszego rozwoju, tych, którzy uczynili wiele zła, czeka odpłata w postaci złej karmy, zaś tych najgorszych, niemożliwość poprawy i rozwoju w następnym żywocie, a zatem najbardziej dysfunkcyjne stany umysłu, lub zreinkarnowanie się w postaci niższej formy życia.

Oto prawda! :)

Dlatego uważam, że najważniejsze jest, co się robi ze swoimi poglądami ;) Jeśli wzmacniają ego, negatywne emocje i cierpienie, to znaczy, że coś nie tak. Innymi słowy - nasze poglądy mogą być konstruktywne, lub destruktywne. A jak widać - ludzie mają masę różnych metafizycznych pomysłów - a zatem krzyczenie PRAWDA - moja, jedyna i najmojsza!; jest moim zdaniem co najmniej nie na miejscu.
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 09-02-2009 22:07
Cytat:
w Biblii nie ma takiego pojęcia jak czyściec

Czyli jak twoim zdaniem dusza pokutuje za grzechy, za które nie zdołała odpokutować za życia? Automatycznie jest jej wszystko wybaczane? Przykro mi, to narusza sprawiedliwość bożą.
Cytat:
a gdzie w Biblii jest jakaś modlitwa za dusze?

Czyli mamy także obojętność na potrzeby zmarłych. I zapewne obojętność zmarłych na NASZE potrzeby. Religia miłości normalnie.
Cytat:
zostaną pokonane i zniweczone w wielkiej bitwie na polach Argamedonu.

Na jakich polach Armagedonu? Od kiedy dusza ma jakiekolwiek miejsce? Od kiedy materia ma dla duszy znaczenie? A jeśli nie ma, jak bitwa dusz może toczyć się w określonym miejscu?
Cytat:
Wydaje mi się, ze myślisz po katolicku, a to niekoniecznie jest zgodne z literą Biblii. Prawdy zakorzenione przez tradycję i podania ustne nie są prawdami, lecz legendami

A nie zapomniałeś przypadkiem, że Biblia właśnie z tradycji się wywodzi? że była spisywana STOPNIOWO? że nie cała wiedza na temat życia Jezusa została spisana w Biblii?

Zresztą kto i kiedy napisał, że Bóg NIE MA PRAWA objawiać się nigdzie indziej tylko w Biblii? Kto niby Bogu tego zabronił? Ty? To, że czegoś w Biblii nie ma, to NIE JEST argument. Argumentem byłoby dopiero wyraźnie powiedziane coś zupełnie innego :)
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 09-02-2009 22:21
"Czyli jak twoim zdaniem dusza pokutuje za grzechy, za które nie zdołała odpokutować za życia? Automatycznie jest jej wszystko wybaczane? Przykro mi, to narusza sprawiedliwość bożą."

A dlaczego myślisz że dusza pokutuje za grzechy? Według Biblii zwierzęta też mają duszę i czy dusze zwierząt tez pokutują? Nie ma pokuty, jest tylko kara za grzechy, ale dopiero po sądzie ostatecznym. Do tego czasu jest tylko grób.

"Czyli mamy także obojętność na potrzeby zmarłych. I zapewne obojętność zmarłych na NASZE potrzeby. Religia miłości normalnie."

Mógłbyś mi podać chociaż jedną taką potrzebę, na jaką oczekują w swoich grobach zmarli?

"Na jakich polach Armagedonu? Od kiedy dusza ma jakiekolwiek miejsce? Od kiedy materia ma dla duszy znaczenie? A jeśli nie ma, jak bitwa dusz może toczyć się w określonym miejscu?"

widzę, że wrzuciłeś wszystko do jednego worka. To co mówisz nie ma nic wspólnego z nauką Biblii. Chyba ze bronisz jakiejś swojej religii - podaj jaką wyznajesz, a będzie nam łatwiej rozmawiać.
Argamedon to miejsce gdzie Jezus stoczy ostateczną bitwę. Będzie to fizyczna bitwa, a nie jakieś dusze

"A nie zapomniałeś przypadkiem, że Biblia właśnie z tradycji się wywodzi? że była spisywana STOPNIOWO? że nie cała wiedza na temat życia Jezusa została spisana w Biblii?"

Tak jest, nie zapomniałem, ale legendy kościoła katolickiego nie weszły w skład Biblii, nie?

"Zresztą kto i kiedy napisał, że Bóg NIE MA PRAWA objawiać się nigdzie indziej tylko w Biblii? Kto niby Bogu tego zabronił? Ty? To, że czegoś w Biblii nie ma, to NIE JEST argument. Argumentem byłoby dopiero wyraźnie powiedziane coś zupełnie innego"

O tym powiedział sam Bóg. Biblia jest pisme świętym, czyli głosem samego Boga i nie kombinuj jak koń pod górę. Zaczynasz manipulować :D:D:D
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 09-02-2009 22:41
Cytat:
A dlaczego myślisz że dusza pokutuje za grzechy?

Bóg jest sprawiedliwy. Nie może tak zwyczajnie zapomnieć o winie. Winny musi odpokutować swoje przewinienia.
Cytat:
Według Biblii zwierzęta też mają duszę

Zwierzęta nie posiadają wolnej woli, nie mogą więc grzeszyć.
Cytat:
Nie ma pokuty, jest tylko kara za grzechy, ale dopiero po sądzie ostatecznym.

Nie można pokutą dobrowolną zmniejszyć kary za swoje grzechy? A niby na jakiej zasadzie? Bo co, bo Bóg jest sadysta i chce się poznęcać?
Cytat:
Mógłbyś mi podać chociaż jedną taką potrzebę, na jaką oczekują w swoich grobach zmarli?

W grobach NIE MA zmarłych. W grobach jest tylko CIAŁO zmarłych. Przecież to Judaizm głosi, że zmarli oczekują na przyjście mesjasza w otchłani. Czyli co, ich ciała oczekują w otchłani? Ich ciała są w GROBACH, a nie w żadnej otchłani.
Cytat:
Tak jest, nie zapomniałem, ale legendy kościoła katolickiego nie weszły w skład Biblii, nie?

I to znaczy automatycznie, że są kłamstwem? wszystkie bez wyjątku? Ani ziarna prawdy w nich nie ma? A co z widzeniami świętych? Niektóre z nich są znacznie lepiej udokumentowane niż pochodzenie Biblii. I jest znacznie więcej dowodów na ich nadnaturalne pochodzenie niż na nadnaturalnie pochodzenie Biblii.
Cytat:
O tym powiedział sam Bóg.

Że nigdy nie będzie żadnych innych objawień poza Biblią? Że do nikogo więcej Bóg nie przemówi? Na Boga, GDZIE?! Tego absolutnie w Biblii NIE MA! Jest stwierdzenie, że sens Biblii pozostanie taki sam. Ale nie ma napisanego, że chodzi o ten sam sens, który ty sobie tam zobaczyłeś.

Jesteś obrzydliwie skrzywiony materializmem i to wypacza twoje rozumienie Biblii. Przenośne wyjasnienia rozumiesz dosłownie i wychodza ci bzdety. Odnosze wrażenie, że nie widzisz różnicy pomiędzy duszą a ciałem człowieka - dla ciebie to chyba jedno i to samo, skoro postulujesz niemożliwość sądu tylko nad samą duszą
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 09-02-2009 23:03
Jest wysoce nieprawdopodobne, żeby Jezus nie powiedział ani jednego słowa o "czyśćcu", jeśli znałby takie miejsce, słyszał o nim. Ja, na jego miejscu, nawijałbym o "czyśćcu" jak najęty, jeśli trafia do niego 90% (strzelam) wszystkich ludzi po śmieci.

Dziwne też, że Bóg Ojciec uznał, że informowanie nas o "czyśćcu" jest mało istotne. Jakiekolwiek zapisy, które od biedy można by interpretować jako modlitwę za zmarłych, albo dopatrywać się "czyśćca" pochodzą z apokryfów, czyli falsyfikatów, ksiąg "nienatchnionych", śmiesznych... Różnie ludzie je nazywają.



Aha, warto dodać, że te księgi znajdują się jedynie w Biblii katolickiej. Sześć sztuk.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 09-02-2009 23:08
"Jesteś obrzydliwie skrzywiony materializmem i to wypacza twoje rozumienie Biblii. Przenośne wyjasnienia rozumiesz dosłownie i wychodza ci bzdety. Odnosze wrażenie, że nie widzisz różnicy pomiędzy duszą a ciałem człowieka - dla ciebie to chyba jedno i to samo, skoro postulujesz niemożliwość sądu tylko nad samą duszą"

Moze będziesz zaskoczony, ale jestem wierzącym chrześcijaninem. Zapodaję Ci poglądy niekatolickie, ale chrześcijańskie. Świadkowie Jehowy, Zielonoświątkowcy, Badacze Pisma Świętego, Adwentyści dnia siódmego itd. To też chrześcijanie, prawda? Nie są to moje przekonania, a podaję je by dać przeciwwagę Twojej dewocji. Rozumujesz zbyt ogólnikowo i opierasz to rozumowanie na radiomaryjnej stylistyce. Mieszasz chrześcijaństwo z grecką filozofią. To się nazywa rozumowaniem na chłopski rozum. :D
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 09-02-2009 23:43
Cytat:
Moze będziesz zaskoczony, ale jestem wierzącym chrześcijaninem. Zapodaję Ci poglądy niekatolickie, ale chrześcijańskie.

Obroń swoje poglądy, udowodnij ich spójność i logikę, potem będziesz mógł je komukolwiek zapodawać. Niespójna wiara nie może być w pełni prawdziwa.
Cytat:
Rozumujesz zbyt ogólnikowo i opierasz to rozumowanie na radiomaryjnej stylistyce. Mieszasz chrześcijaństwo z grecką filozofią.

Udowodnij mi, że nie mam racji. Wytknij mi nielogiczności, tak jak ja ci je wytknąłem.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 09-02-2009 23:59
Lunar, a Ty jesteś świadomy ryzyka? Katolikom jest jednak trochę łatwiej w Polsce żyć.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 10-02-2009 07:23
Cytat:
ich spójność i logikę


A teraz wyjaśnię - czym się różnię poglądy niektórych, od twoich. Otóż, twoje są spójne, ponieważ wszelkie luki czy nielogiczności, są zatkane dogmatami i schematami myślowymi. Na coś nie ma odpowiedzi? Coś nie pasuje? Zatkajmy to czymś! Ale wszystko opiera się na tym, że ty wierzysz, że jakiś schemat jest niepodważalny, że jest to prawda. To wszystko są założenia - a bronisz ich, jakby były odrębną prywatną rzeczywistością, która nie może się zawalić bez uszkodzenia stabilności psychiki. Czytałem to, co napisałeś na swojej stronie Lunar - dwa stwierdzenia a) Nie bije od tego ani krzta dobroci w moim odczuciu... B) Zakładanie, że coś jest prawdą i wygląda właśnie tak, nie oznacza, że tak jest. Stworzenie spójnej bajki [ nie oceniam, czy nią są twoje poglądy czy nie, pozostawiam to tobie i innym], to jeszcze nie sukces.

A błędy wytykasz całkiem nieźle - wszystko, co nie pasuję do twojej wizji świata nimi jest.

Jednym słowem - twoja, momentami agresywna retoryka jest typowa. Tworzenie Iluzji, gdzie są niemal wszystkie odpowiedzi i wszystko jest wyjaśnione, nie znaczy, że tak wygląda wspólna wszystkim ludziom rzeczywistość. Zresztą, każdy ma swoje iluzje - sęk w tym że niektórych one opanowują i tego moim zdaniem należy się wystrzegać. Nie mówię co jest błędne. To jest apel do tej części ciebie, która być może jeszcze gdzieś jest i ciągle zadaje pytania.

Standardowe pytanie Zen:
Czy rzeczywiście tak jest?

Pozdrawiam
Asti

* Słowa Iluzja używam w troszkę innym znaczeniu, niż to zwykle przyjmowane. ;)
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 10-02-2009 09:03
"Udowodnij mi, że nie mam racji. Wytknij mi nielogiczności, tak jak ja ci je wytknąłem."

Niczego mi nie udowodniłeś i ja na żadne dowody nie czekam. To nie jest temat do rzucania dowodów. Takich po prostu nie ma. W coś wierzy, albo nie.
Jak pisałem wyżej, podawałem Ci poglądy niekatolików i jak inni czytają Biblię, bo Biblia jest tutaj jedynym dowodem. Religie chrześcijańskie, uznające całkowity autorytet PŚ nie grzebią w filozofii i własnych, życzeniowych interpretacjach. Pisałem Ci o Twoim myśleniu katolickim, a miałem na myśli to, że w sprawach bardzo istotnych odrzucasz Biblię i zaczynasz mędrkować, opierając się na szczątkowych tezach tzw ojców kościoła/oczywiście katolickiego/. Wyciągasz bardzo pokrętne i zamazane myśli, a potem udajesz, że coś udowodniłeś, nie wiedząc co, bo jest to zbyt pokrętne i zbyt ogólnikowe. To stara sztuczka.
Musisz uwierzyć, ze obok Ciebie żyją ludzie myślący inaczej i wcale nie muszą nikomu udowadniać swoich racji. Udowadniają zawsze ci, którzy nie są pewni swojego zdania.
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 10-02-2009 09:27
Cytat:
rip LunarBird CLH napisał/a:

Udowodnij mi, że nie mam racji. Wytknij mi nielogiczności, tak jak ja ci je wytknąłem.


Lunar, ale Ty masz rację i to jest racja najtwojsza.

Już pisałem że zachwyca mnie Twoja pewność. Ty nie musisz wierzyć, Ty po prostu wiesz.
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 10-02-2009 12:35
Jeśli mowa o spójności i logice, to nie ma jej za grosz w niektórych naukach kościoła, choćby w tej o dwóch sądach - "szczegółowym" i "ostatecznym". Bo skoro są dwa, to zasadne jest pytanie - "czy któryś z nich, może się pomylić?", a jeśli nie może się pomylić, to "na cholerę te dwa sądy?" Przecież to marnacja czasu, szkoda zachodu i niepotrzebne stresy, a Bóg przecież jest doskonały, więc i jego system sądowniczy takim powinien być.

P.S.
Pomijam kwestię, że "teoria dwóch sądów" nie ma nic wspólnego z Biblią. Dla katolików ten argument i tak ma znikome znaczenie.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 10-02-2009 14:11
Cytat:
Otóż, twoje są spójne, ponieważ wszelkie luki czy nielogiczności, są zatkane dogmatami i schematami myślowymi.

To znaczy, że wiara może być niespójna i jednocześnie prawdziwa? A jakim cudem niespójny system może przetrwać i się nie zawalić? Nie może. A wiara jest systemem, zbiorem poglądów, które wyjaśniają rzeczy, których nauka wyjaśnić nie potrafi.
Cytat:
Ale wszystko opiera się na tym, że ty wierzysz, że jakiś schemat jest niepodważalny, że jest to prawda. T

No więc o co chodzi? Podważ ten schemat i udowodnij mi luki w moim myśleniu. A jeśli nie potrafisz, to pytanie czy to moja inteligencja jest tak wysoka, twoja tak niska, czy może zwyczajnie moje poglądy są rzeczywistością i DLATEGO są logiczne. :)
Cytat:
Stworzenie spójnej bajki [ nie oceniam, czy nią są twoje poglądy czy nie, pozostawiam to tobie i innym], to jeszcze nie sukces.

Znaczy jestem nieomylny? Bo jeśli nie jestem, jakim cudem mógłbym wymyśleć coś doskonale spójnego i nie pomylić się ani razu, nie zostawić ani jednej szpary? Niemożliwe. Przecież dokładnie dlatego nie ma zbrodni doskonałych - bo ludzie mylą się ZAWSZE, tylko nie zawsze łatwo tę pomyłkę znaleźć i udowodnić.
Cytat:
Tworzenie Iluzji, gdzie są niemal wszystkie odpowiedzi i wszystko jest wyjaśnione, nie znaczy, że tak wygląda wspólna wszystkim ludziom rzeczywistość.

Tylko zauważ, że krytykujesz moją iluzję wiary, tworząc swoją iluzję krytyki. Bo na swoje racje masz co najwyżej tyle samo dowodów co ja na moje, a całkiem możliwe, że nawet mniej. Oświeć mnie, jak twoim zdaniem można poznać, że twoja wiara zawiera przekłamania? A nie przypadkiem szukając nielogiczności? Kłamstwa mają to do siebie, że zwykle w którymś momencie nie pasują do reszty układanki. Doskonałe kłamstwo nie istnieje.
Cytat:

"Udowodnij mi, że nie mam racji. Wytknij mi nielogiczności, tak jak ja ci je wytknąłem."

Niczego mi nie udowodniłeś i ja na żadne dowody nie czekam. To nie jest temat do rzucania dowodów. Takich po prostu nie ma.

Ale są przekonania logiczne i spójne oraz nielogiczne i niespójne. Wiesz jak się nazywa system przekonań niespójny wewnętrznie? Hipokryzją. Czy to ci tłumaczy, dlaczego stwierdzam koniecznośc uzasadniania logiki własnych przekonań? Bo jeśli twoje przekonania nie są wewnętrznie spójne, inni mają pełne prawo nazwać cię hipokrytą. Nie wierzysz?
Cytat:
Hipokryzja (od gr. hypokrisis, udawanie) – zachowanie lub sposób myślenia i działania charakteryzujący się niespójnością stosowanych zasad moralnych.

Cytat:
Jeśli mowa o spójności i logice, to nie ma jej za grosz w niektórych naukach kościoła, choćby w tej o dwóch sądach - "szczegółowym" i "ostatecznym". Bo skoro są dwa, to zasadne jest pytanie - "czy któryś z nich, może się pomylić?", a jeśli nie może się pomylić, to "na cholerę te dwa sądy?"

Doskonały przykład tego, że nielogiczności często bywają po prostu powodowane niewiedzą. Dwa sądy o których mówisz, to sąd prywatny, szczegółowy oraz sąd publiczny, ogólny. O losie duszy decyduje ten pierwszy. Sąd ogólny jest niczym innym jak "odtajnieniem" wszelkich szczegółów sądu prywatnego. Bezpośrednio po sądzie prywatnym jesteś zbawiony lub nie, ale inni nie znają szczegółów z twojego zycia. Zostanie to ujawnione na sądzie ogólnym. Sąd ogólny, ostateczny jest po prostu ostatecznym zamknięciem bram nieba i piekła. Czyściec w tym momencie przestanie istnieć. Po sądzie ostatecznym każda dusza będzie albo w niebie, albo w piekle. Trzeciej możliwości nie będzie.
Cytat:
Przecież to marnacja czasu, szkoda zachodu i niepotrzebne stresy, a Bóg przecież jest doskonały, więc i jego system sądowniczy takim powinien być.

Ogłoszenie szczegółów z życia w chwili sądu prywatnego byłoby niesprawiedliwe, gdyż jedni musieliby się wstydzić za swoje przewinienia dłużej niż inni. Odłożenie sądu do końca świata natomiast narażałoby każdego na jednakowo uciążliwe oczekiwanie, co też jest niesprawoesliwe. Dlatego pełna jawność będzie dla wszystkich od tego samego momentu i to właśnie jest sąd ostateczny. W momencie sądu ostatecznego nie będzie wyroków szczegółowych, te już zostały wydane wcześniej. Będzie ostateczne zamknięcie bram nieba i piekła oraz zupełna jawność wszystkiego o wszystkich.
Cytat:
Wyciągasz bardzo pokrętne i zamazane myśli, a potem udajesz, że coś udowodniłeś, nie wiedząc co, bo jest to zbyt pokrętne i zbyt ogólnikowe.

Standardowy wykręt. Powiedziałeś, że zmarli są w grobach. Udowodniłem ci, że NIE, nawet w Judaizmie zmarli NIE SĄ w grobach - tam są tylko ich ciała, dusze są w otchłani. Skoro więc dusze nie są tym samym co ciało, nie są materialne i twoje wymysły tracą podstawy. Opierasz je bowiem na materialnym punkcie widzenia, który jest nieprawidłowy jeśli chodzi o dusze ludzkie.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 10-02-2009 14:15
Allelujah!
Nie mam zamiaru dyskutować na to kto ma rację. Przyznaję ją Tobie.
Skończyłem.
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Deidre Użytkownik
  • Postów: 316
  • Skąd: Kalety
Dodane dnia 10-02-2009 14:18
Ależ. Takie dyskusje się prowadzi od wieków. I będzie się prowadzić przez wieki. Bo z logicznego punktu widzenia(tenże przyjmuję za swój) człowiek po śmierci przestaje istnieć, bo jego mózg przestaje pracować. I koniec.
A z punktu widzenia wiary mamy coś tam jeszcze w sobie, co myśli i kocha. (to wg mnie kompletna bzdura).
Więc do porozumienia nie dojdziecie raczej. ;]
wierzy się, albo się nie wierzy, kompromisów brak. :smilewinkgrin:
Go back to the caves with your Bible.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 10-02-2009 14:38
Lunar, czy jeśli Twoja bajka trzyma się kupy (według mnie i tak się nie trzyma, ale przypuśćmy, że się trzyma), to czy to oznacza, że taka jest rzeczywistość?

Dla mnie na przykład bajka braci Wachowskich pt. "Matrix" jest bardziej spójna i logiczna niż katolicyzm oraz Twoje wywody, ale czy to daje mi prawo głosić wszem i wobec, że żyjemy w Martixie?
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Natasha Użytkownik
  • Postów: 116
  • Skąd:
Dodane dnia 10-02-2009 15:37
Mam wrażenie Lumar, że zawzięcie bronisz czegoś, co doskonale się broni samo. W dodatku nie wiem, co to jest: wiara, chrześcijaństwo, czy katolicyzm. Gubię się przy twoich wywodach przy logice. Ja nie widzę logiki przy jakiejkolwiek wierze. Wiara albo jest, albo jej nie ma.
Do góry
Autor
RE: Chrześcijaństwo.
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 10-02-2009 15:50
Cytat:
Podważ ten schemat i udowodnij mi luki w moim myśleniu.


Ależ, ja nie mam zamiaru Ci niczego udowadniać. Ja tylko zadaję pytanie: Czy rzeczywiście tak jest? Nie zrozumiałeś najwyraźniej istoty tego, co chciałem Ci powiedzieć. Ale jeśli już chcesz to wiedzieć - moje wierzenia, choć mam ich niewiele, uznaję za coś, czego absolutnie nie mogę udowodnić i w zasadzie nie potrzebuję próbować tego robić. Jak już mówiłem - odróżniam płaszczyznę rzeczywistą, od płaszczyzny myśli i wierzeń. Być może wykracza to poza twoje pojmowanie, ale uważam, że mogę nie mieć racji - uważam też, że inni mogą mieć racje. Istotą moich poglądów, jest rozważanie. Istotą jest scalenie się psychicznie i duchowo z otaczającym światem, bez przeszkadzających koncepcji i myśli - czyste doświadczanie. Rozważam, potrafiąc jednocześnie zachować kurs pojawiających się jednak w umyśle założeń , tak by nie tworzyć iluzji, a jeśli już utworzyć, to takie, które będą wpływały na szczęście i dobro mnie i ludzi dookoła.
Uważam, że doskonała układanka, jest kłamstwem właśnie. W granicach pojęć, zawsze będzie ukryta niedoskonałość. Doskonałość wykracza poza pojęcia.

Każdy system, musi kiedyś upaść. Bo to system. Sztywna konstrukcja, jakby mocno się nie okopała, kiedyś się rozsypie. Ty toczysz walkę, w obronie tej konstrukcji. Znalezienie się ponad nią, ponad własną koncepcją, to właśnie pozbycie się iluzji w moim pojmowaniu. Nie rozumiem jednak jednego - skoro uważasz, że twój pogląd jest doskonale logiczny, zgodny z rzeczywistością i prawdziwy, czemu tak zażarcie go bronisz? Czyż, gdyby właśnie taki był, nie umiałby wystarczająco obronić się sam? Przecież, jeśli jest mądrość, to ludzie, którzy nie są ślepcami, będą sami z niej czerpać - idealnej koncepcji nie trzeba bronić, ani reklamować. Odpowiedz zatem, tylko szczerze - uważasz współrozmówców za ślepców? Czy może koncepcja, nie jest jednak idealna?

A teraz, nie zagłębiając się już w filozofię, którą zapewne i tak z miejsca odrzucisz, powiem, czemu nie mam zamiaru podważać. Otóż to strata czasu. Ja wytykałbym błędy, a ty zażarcie byś się bronił. W efekcie, twój mur z poglądów i tak by nie upadł, bo nie dopuścisz do myśli oderwania się od niego. Dlatego też, taka dyskusja, byłaby marnotrawieniem drogocennej energii, którą możemy spożytkować, na coś przyjemnego, miłego i rozwijającego. Nie mam satysfakcji, w pokazywaniu, że mam rację - bo równie dobrze, jak wszyscy inni, mogę jej nie mieć. Taka satysfakcja wynika z tego, że ego jest nakarmione. A to mi niepotrzebne.

B)

Valdens - trafny przykład.
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?