PRL
Portal Pisarski » Z innej beczki » Archiwum
Autor
RE: PRL
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-12-2008 14:06
Cytat:
a w '89 miałam już komputer nawet smiley
telewizora nie pamiętam. do dzisiaj to dla mnie przedmiot zbędny...
burżujka :)

a co do tych książek, to fakt, że u mnie w domu mało kto czytał(Babcia tylko, a ja jak się nauczyłem,ale to w latach 90 dopiero :) Nie kumam tych poglądów, jakby za komuny ludzie byli bardziej uduchowieni, kulturalni. Wydaje mi się to dość wątpliwe. Chyba,że był jakis magiczny powód, dla którego ludzie przestali w latach 90, dostęp do bibliotek jest całkiem niezły,jeśli teraz ceny są tak dużo większe. Powaga ;)
Do góry
Autor
RE: PRL
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 08-12-2008 14:07
i dziewczyny trudniejsze
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: PRL
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-12-2008 14:09
Cytat:

cóż - widocznie obracałam się winnych towarzystwach. bo kiedyś naprawdę się czytało.


nie wszędzie.
na warszawskiej pradze czytanie było obciachem chyba od zawsze i zawsze będzie. (nie u wszystkich rzecz jasna).

nawet nie wiem czy statystycznie czytało się więcej niż teraz.
zwroćcie uwagę na nakłady i liczbe tytułów Harlekinów. numer 400 jakiejś serii widziałem jako mocno zaczytany na wykopaliskach w 1998 roku.

mogło być i tak że ludzie czytali z nudów bo nie bardzo było po co właczać telewizor.
Do góry
Autor
RE: PRL
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 08-12-2008 14:10
ja nie twierdzę, że byli bardziej uduchowieni. po prostu mieli mniejszy wybór.

co do tych dziewczyn, to nie wiem. moja mama twierdzi, że nie były. tylko bardziej się kryły z łatwością.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: PRL
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-12-2008 14:17
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
Nie kumam tych poglądów, jakby za komuny ludzie byli bardziej uduchowieni, kulturalni. Wydaje mi się to dość wątpliwe.


wydaje mi się ż teraz ludzie są jakby sympatyczniejsi, bardziej wyluzowani, grzeczniejsi.

za komuny widziałem wokół jakby więcej złych zaciętych twarzy, wiecej agresji i chamstwa.

teraz paadoksalnie wydaje mi się że widzę jakby więcej zapijaczonych gęb. Ale ogólne wrażenie i tak jest in plus.

jeszcze jedno - za komuny nie bardzo miałem z kim pogadać. Teraz jakby czesciej trafiam na ludzi ktorzy maja coś w głowei.



przepraszam - nie pogadam z Wami - miło bardzo, kulturalnie merytorycznie nawet - choć poglądami sie różnimy - ale muszę wracać do roboty - samo się nie napisze. :(
Do góry
Autor
RE: PRL
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-12-2008 14:22
Cytat:
Nie kumam tych poglądów, jakby za komuny ludzie byli bardziej uduchowieni, kulturalni. Wydaje mi się to dość wątpliwe
Cytat:
a nie twierdzę, że byli bardziej uduchowieni. po prostu mieli mniejszy wybór.
Cytat:
mogło być i tak że ludzie czytali z nudów bo nie bardzo było po co właczać telewizor.
- to ma jakiś sens. To jest logiczne. Panie Andrzej, a z Tą kawą jak było? Naprawdę takie siki? Był Pan dość młody kiedy to runęło,ale kawę pił pan już na pewno.To tak z ciekawości
Do góry
Autor
RE: PRL
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 08-12-2008 14:25
Cytat:
samo się nie napisze. :(


proszę się nie oddalać za daleko, bo my już tu pracujemy nad maszynką, która napisze sama ;)
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: PRL
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 08-12-2008 14:32
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
Cytat:
a w '89 miałam już komputer nawet smiley
telewizora nie pamiętam. do dzisiaj to dla mnie przedmiot zbędny...
burżujka :)

burżujka? dwie kasy z komunii [bo moja i brata]na to w całości poszły i jeszcze rodzice dołożyli. taki był ciąg...
a teraz na n-k czytam od kolegów z klasy, ze nic nie pamietają, tylko mojego commodore...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: PRL
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-12-2008 14:41
Cytat:

burżujka? dwie kasy z komunii [bo moja i brata]na to w całości poszły i jeszcze rodzice dołożyli
ej no przecież z uśmieszkiem :) Fajnie, jak ktoś miał kompa i można było iść pograć do niego.
Do góry
Autor
RE: PRL
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 08-12-2008 14:42
Hehe, jak pieknie sie temacik rozwinal :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: PRL
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 08-12-2008 14:42
Hehe, ja Wam pokażę mój pierwszy "komputer"

www.starekompy.pl/zx48.jpg


zx spectrum :lol: (klawisze są z gumy) miałem go w roku 1987
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: PRL
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 08-12-2008 14:43
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
Cytat:

burżujka? dwie kasy z komunii [bo moja i brata]na to w całości poszły i jeszcze rodzice dołożyli
ej no przecież z uśmieszkiem :) Fajnie, jak ktoś miał kompa i można było iść pograć do niego.

a moje było bez uśmiechu, bo zapomniałam :shy:
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: PRL
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 08-12-2008 14:52
A tak to wyglądało w działaniu:
http://www.zso-szklarska.com/info/.../timex.jpg :lol:

(z tym, ze to trochę lepszy model, od mojego)
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: PRL
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 10-12-2008 09:10
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
a z Tą kawą jak było? Naprawdę takie siki? Był Pan dość młody kiedy to runęło,ale kawę pił pan już na pewno.To tak z ciekawości


nie pijałem - więc nie wiem jak z jakością.

wiem że masowo pijano zbożową - bo puszki z "inką" były wszędzie i zapach też czuło się wszędzie. Prawdziwa była trudna do zdobycia (widać na kubie nie rośnie). Paczka z zachonią kawą paczkowaną próżniowo była traktowana jak cenna łapówka.

herbata była - ale ostatecznie chiny to bratni kraj komunistyczny.
na pocz. lat 80-tych były i z tym przejściwe problemy. W sklepach bywała gruzińska - powszechnie uchodziła za siano (przed rewolucją nalepsza w europie po rewolucji najgorsza...). Raz tylko nas przycisnęło tak by kupować herbatę w Pewexie.

hitem było rozpuszczalne kakao przywożone z NRD. drogie, słodkie jak ulepek - mi nie podchodziło.



na timexch miałem informatykę w 1990 roku.
Do góry
Autor
RE: PRL
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 10-12-2008 09:52
Cytat:
wiem że masowo pijano zbożową
to nie kawa. Zbożowa kawa, jest kłamstwem i pluciem w twarz kawie. ;)

Naprawdę trudno mi zrozumieć, ludzi którzy mówili, że wtedy było lepiej. Można teraz nie mieć pieniędzy na wszystko, ale przynajmniej jest teoretyczna szansa, że jak się pieniądze zdobędzie to wszystko da się kupić. Pracować się chcę od razu.
Ale PRL chyba sławią ci zawistni, co jak sam nie mam, to drugiemu nie dam. Lepiej niech każdy ma gówno, byleby było po równo. heh zrymowałem :)
Do góry
Autor
RE: PRL
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 10-12-2008 09:52
brrr ja tam pamietam czechosłowacką kaszkę "Krupicka" - niezmiennie bananową - można ja było czasami 'zdobyć' w jednym sklepie - dumny zdobywca przynosil ją do domu a mnie niewdzięcznej na sam widok robiło sie niedobrze (kto narmalny wpadł by na to, żeby uczulic się na taki rarytas jak banany?)
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: PRL
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 10-12-2008 09:59
heh :) ciekawe, że rozmowa o PRL nie dotyczy wolności, demokracji, cenzury itd, tylko żarcia, a przede wszystkim braku zjadliwych produktów. Jacy my przyziemni i jaki te system był chory
Do góry
Autor
RE: PRL
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 10-12-2008 10:06
pewnie pierwsze myśli się o osobistych doświadczeniach - mnie bardziej dokuczyła kaszka niż cenzura ;)
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: PRL
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 10-12-2008 10:22
Jeśli PRL wspominam dobrze, to tylko dlatego, że był to czas beztroskiego dzieciństwa. Wiec PRL kojarzy się z rozrabianiem w podstawówce, wakacjami u cioci na wsi i zabawami na podwórku.

Ale to złudzenia. PRL był syfem jakich mało. Już od chwili jego upadku, od 1990 roku widać było wielką różnicę i poprawę. I na swoim przypadku widzę, ze im dalej od PRL tym jest mi lepiej.

Zdaję sobie sprawę, ze niektórzy marzą o powrocie systemu jak w PRL, bo wtedy im było dobrze, wygodnie i bezstresowo. Ale takim życzę w tej kwestii jak najgorzej - oby to marzenie im się nigdy nie ziściło.
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: PRL
pw Użytkownik
  • Postów: 926
  • Skąd: Barlinek/Kraków
Dodane dnia 10-12-2008 10:27
Cytat:
valdens napisał/a:
A tak to wyglądało w działaniu:
http://www.zso-szklarska.com/info/.../timex.jpg :lol:

(z tym, ze to trochę lepszy model, od mojego)


W to po lewej wkładało się Czerwone Gitary i grało się w pierwsze wersje Guitar Pro?:D
img574.imageshack.us/img574/897/koliber.jpg
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]