Elwira napisał/a:
Ja mam nadzieję, że jednak coś do niego dodacie. Zrzucę to sobie do komputera i popoprawiam, ale chciałabym teraz trochę poczytać.
Obecność na Portalu Pisarskim opiera się nie tylko na publikowaniu własnych dzieł i oczekiwaniu na opinie czytelników, ale również na czytaniu i komentowaniu utworów innych użytkowników. Wielu z nas rezygnuje z wyrażania opiniuj na temat tekstów, ponieważ nie wie, jak się do tego zabrać. Właśnie dla takich osób powstał poniższy poradnik.
Komentarz jest to krótki tekst o charakterze opiniotwórczym. Ze swojej natury jest zatem subiektywny, winien wyrażać szczerą opinię czytelnika.
1. Przed napisaniem komentarza
- czytamy tekst (obowiązkowo, najlepiej cały, bywają jednak utwory, przez które trudno przebrnąć, wtedy warto napisać Autorowi, dlaczego przerwaliśmy czytanie)
- nie czytamy komentarzy innych, żeby nie sugerować się czyimś punktem widzenia
- najlepiej jest nie patrzeć na inne oceny tekstu, żeby go nie zaszufladkować jako złego bądź świetnego
2. Dobrze jest w trakcie lektury zaznaczać fragmenty, do których chcemy się odnieść, aby później nie umknęły. Uwagi mogą dotyczyć treści zawartych w utworze, błędów, popełnionych przez Autora, albo być zapisem naszych myśli.
- aby cytowany fragment tekstu umieścić w ramce, zaznaczamy go w tekście, kopiujemy do okienka z komentarzem, ponownie zaznaczamy i wciskamy przycisk "quote" - ten czarny, pod ramką do komentowania.
3. Po przeczytaniu utworu warto się zastanowić, czy jest on dla nas zrozumiały, czy przesłanie jest jasne, czy wiemy, co Autor chciał nam powiedzieć.
4. Zabieramy się do pracy, czyli pisanie komentarza.
- Pamiętaj, komentarz ma być zapisem odbioru dzieła, a więc musi być szczery, bez względu na to, kto jest Autorem. Nadmierne słodzenie jeszcze nigdy i nikomu nie wyszło na dobre.
- Jeśli mamy zapisane jakieś uwagi, przeglądamy je i weryfikujemy. Niektóre w trakcie lektury mogły stać się nieaktualne.
- Warto ubogacić polemikę z tekstem (Autorem) kilkoma zdaniami od siebie. Co może zainteresować twórcę:
a) ogólne odczucia czytelnika, jego nastrój w trakcie i po lekturze
czy tekst do czytelnika przemówił, czy przesłanie jest jasne, czytelne, zrozumiałe
c) jak nam się czytało, tu mile widziane uwagi o stylu, sposobie prowadzenia narracji, bohaterach
d) coś o fabule, czy jest spójna, zrozumiała, czy świat przedstawiony stanowi całość, czy ma jakieś dziury, czy tekst jest ciekawy, atrakcyjny dla odbiorcy
Te punkty dotyczą subiektywnego odbioru. Pamiętaj, że Tobie może się podobać coś, co innym się nie podoba. Jako czytelnik - masz takie prawo.
e) pokazanie ewentualnych błędów, sprzeczności, niezgodności (to, co sobie wynotowaliśmy wcześniej)
Oczywiście kolejność pojawiania się punktów w komentarzu jest dowolna.
5. Napisanie takiego komentarza zajmuje sporo czasu, ale liczy się jakość, a nie ilość.
6. Oczywiście nie każdy czuje się na siłach, żeby wytykać innym błędy. Niech zatem napisze w kilku zdaniach, co sądzi o tekście, jak go odbiera, co mu się podobało, a co nie. Takie komentarze również są wartościowe, a Autorowi dają bezpośredni kontakt z czytelnikiem.
7. Skoro mamy już komentarz, wystawiamy ocenę.
- Powinna ona być uzasadniona w komentarzu, szczególnie ta najniższa i najwyższa.
- Dobrze by było, gdyby wyrażała obiektywną wartość tekstu. Wiem jednak, że tak się nie da. Wiadomo, gusta literackie są różne, ale zapewne zgodzicie się ze mną, że dawanie oceny „słabe”, dobrze napisanej humoresce tylko dlatego, że nie jest horrorem, jest nieco krzywdzące.
- Jeśli nie potrafisz ocenić tekstu, nie zrozumiałeś go – nie oceniaj na siłę.
- Po dodaniu oceny zawsze możesz ją usunąć, klikając przycisk „Usuń ocenę” (pojawia się po dodaniu komentarza) wtedy komentarz zostaje, a oceny nie ma.
8. Dlaczego warto komentować?
- Wyłapując błędy u innych, uczymy się zauważać je we własnych tekstach.
- Możemy liczyć, że Autor komentowanego dzieła odwiedzi nas i odwdzięczy się równie wartościowym komentarzem.
9. Komentarze piszemy starannie, najlepiej bez literówek, błędów ortograficznych i gramatycznych.
10. Unikamy komentarzy odwetowych (to jest przecież poniżej Twojego poziomu, dobry Komentatorze).
11. Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać. Doradzaj w miarę możliwości i wiedzy, wskazuj słabe i mocne strony, uzasadniaj, motywuj do przemyśleń, nawet prowokuj dyskusje o tekście. Kilka zdawkowych słów typu "Podobało mi się", "Nie podobało mi się" niewiele Autorowi daje.
12. Pamiętamy, że Autor też człowiek i ma uczucia. Komentując, wyrażamy opinię tylko o tekście. Nie obrażamy Autora.
Pozostaje jeszcze reakcja Autora na nasz komentarz. Na nią nie mamy wpływu. Są tacy twórcy, którzy zwyczajnie nie dorośli do krytyki, uważają, że piszą genialnie i nie widzą powodów, żeby teksty poprawiać. Proponuję nie przejmować się takimi delikwentami i nadal, spokojnie i życzliwie, robić swoje. To twórca jest Autorem dzieła i on ma decydujące zdanie w kwestii jego budowy, treści i sposobu przekazu. Nic na siłę. Nawet nie młotkiem.