Profil użytkownika
MarioPierro

Użytkownik
Offline
 • Miejscowość:
 • Data urodzenia:
 • Sobótka
 • 20.02.1985
 • Data rejestracji:
 • Ostatnia wizyta:
 • 03.05.2009 21:05
 • 09.11.2018 16:44
 • Tekstów:
 • Recenzji:
 • Komentarzy:
 • Pomógł:
 • Postów na Forum:
 • Tematów na Forum:
 • Newsów:
 • Postów w Shoutboxie:
 • 14
 • 0
 • 415
 • 1 raz
 • 569
 • 1
 • 0
 • 226
 • Grupy użytkownika:
Ostatnie komentarze MarioPierro
O - o! Widzę, że moja mania prześladowcza paradoksalnie znajduje uzasadnienie na tym portalu! :)

Ale dobrze wiedzieć, że ktoś jeszcze znajduje czas na zabawę w archeologa, szpera po dawnych tekstach użytkowników, którzy dzięki p-p trochę ewoluowali i na te pierwsze próby patrzą z niejakim rumieńcem :shy:

Dzięki wielkie za ten komentarz, na spojrzenie "mariopierrowskie" jestem już niestety skazany, a swoją drogą być może niedługo w końcu się zmobilizuję i coś wrzucę. Tylko pod warunkiem, że zacznę i skończę, bo dzielenie na kawałki zwykle mimo wszystko źle się u mnie kończy.

Pozdrawiam gwiaździście :)
No i to jest wartościowy komentarz, takie lubię.

Cytat:
z natury pisze się wiersze dla jednego odbiorcy

Coś w tym jest, czasem myślę, że najlepiej trzymać się dewizy Nabokova: "Piszę dla siebie, sprzedaję tym, którzy chcą kupić" - to zresztą chyba niedokładnie tak leciało, ale podobny sens.

Wielkie dzięki.
Niemotylico, po raz pierwszy spotykam się z określeniem "rasowy wiersz". ;) Nie żebym miał coś przeciw, ale możesz to jakoś rozwinąć? Naprawdę nie uważam się za rasowego poetę, a że ten tutaj "rasowiec" nie był zbyt długo trenowany, spodziewałem się raczej komentarzy w stylu "nic szczególnego, wersyfikowana proza". Proszę zatem o definicję "rasowego wiersza", bo w wikipedii takowej nie znalazłem :)

Wasinko, ależ zrozumiałem, co miałaś na myśli, jednak gwoli zachowania logiki i ścisłości wypowiedzi takie czepialstwo uważam za uzasadnione;) W razie czego masz na mnie haka.
A dziękuję, że ktoś w ogóle zwrócił uwagę. Prawdę pisząc, jakoś tak spontanicznie mi się to wymyśliło, bo w ogóle na co dzień biedzę się nad dłuższymi kawałkami prozy, a poetą bywam od czasu do czasu dla odpoczynku.

Euridice, wulgaryzmu z pewnością dałoby się uniknąć, ale wydawało mi się, że tak będzie zabawniej ;)

Zachary, ja jednak bym się uparł i nic tu nie zmieniał z powodu wymienionego wyżej.

Wasinko, dzięki za wpadnięcie, ale to nie zostało podane dla mnie, a raczej nie tylko dla mnie, bo dla mnie i dla Was, co najwyżej przeze mnie;)

Pozdrawiam również i do następnego :)
No Miladoro, bardzo ładnie. "Powrót z gwiazd" łyknąłem jakieś pół roku temu, podobnie jak kilka innych z biblioteczki ojca. I niemal od razu, z pewnych zaskoczeniem uznałem za jedną z najlepszych jakie czytałem. Zaskoczyła mnie aktualnością tematyki i czymś nieuchwytnym, czego wyrazić w słowach jakoś nie potrafię, a co rzadko zdarza się w literaturze spekulatywnej (czy tylko ja tutaj brzydzę się określeniem "s-f"? ;)). W przybliżeniu mogę powiedzieć, że tym czymś jest po prostu artyzm/kunszt, ale to i tak duże uogólnienie: nawet wśród artystów Lem jest wyjątkowy. Co prawda, zauważyłem też coś w rodzaju sprzężenia zwrotnego: czasami im dalej podążał w swym dziwnym języku, tym bardziej szukałem pretekstu, by się oderwać od książki. Ale nie udało się. Za każdym razem właśnie wtedy powalała mnie jakimś ciekawym pomysłem: a to znakomitym humorem (np. "bonsy" - skądinąd coś mi to przypomina), a to wspomnianą "betryzacją" i jej wszystkimi aspektami, opisem poruszania się po powierzchni planetoidy, czy wreszcie znakomitą sceną z lwem (nie wygadam, to trzeba przeczytać!).

Ale, ale. Miałem przecież pisać o Twojej recenzji, a nie swoją wersję recenzji książki. Tylko jak obiektywnie zrecenzować recenzję czyli jak napisać "metarecenzję" książki, której nie da się upchnąć w tak krótkim formacie? Ze swej strony mogę tylko powiedzieć, że nie zaskoczyła mnie opinia samego Lema, której zresztą również nie podzielam. Natomiast wczuwając się w sytuację laika, po przeczytaniu recenzji może nie pędziłbym od razu do biblioteki, ale chętnie wróciłbym z gwiazd przy najbliższej okazji.

Bardzo dobra recenzja.
"Powrót z gwiazd" · 31.10.2010 03:22 · Czytaj całość
Haha, to nawet i słusznie, bo też na Msh'u się najczęściej wzoruję, jeśli już cokolwiek "wierszuję" ;) (Ale raczej nie powiem, że go kocham:)) I też mam problem z określeniem tego pierwiastka, choć tak trochę generalizując jest to specyficzna ironia.

Wielkie dzięki, pozdrawiam.
nie mam głowy · 01.09.2010 09:45 · Czytaj całość
Kurczę, też mi się podobało, choć nie załapałem chyba, o czym jest ;) Na razie zgaduję, że narrator jest właśnie Dostojewskim, albo nawet samą wspomnianą książką... :D

W każdym razie czytało się całkiem przyzwoicie, błędów nie zauważyłem. Ciekawe zapożyczenia, choć może lepiej byłoby wrzucić więcej od siebie. Swoją drogą, nie wiedziałem, że Nabokow wymyślił ten "uśmiech w stylu Dostojewskiego" (tym chętniej w końcu wezmę się za "Lolitę" :D) i też nie mogę sobie tego wyobrazić.
Serdeczne dzięki, Wasinko, za rady i uśmiech. Niemniej jednak, znaczących poprawek do czasu zakończenia konkursu dokonywać nie wypada, byłoby to trochę nie fair moim zdaniem.

Ale jeszcze raz dzięki, zwłaszcza za ten uśmiech, o to przecież chodziło :D
Nie wiem, jak się odnieść do tego tekstu. Stylistycznie bez zarzutu, przecinki gdzie trzeba itd.

Natomiast treściowo - sorry, Owsianko - powtarzasz po raz n-ty ten sam temat, którym nas jak najsłuszniej raczysz na forum. Humoreska? Dla mnie to w ogóle śmieszne nie jest, a śmiertelnie poważne. Trochę szkoda. Ja nawet nie mam nic przeciw swoistej metaliteraturze, ale wolałbym to widzieć w wersji bardziej zbeletryzowanej. Może chociaż jakaś rozmowa w studiu, w miarę żywe postacie, jakieś skromne nawiązanie do pisarza tych właśnie wyższych lotów, za którymi tak bardzo tęsknisz...

Ale wiem, ja się nie znam, a poza tym mam gust bez mojej zgody lekko spaczony przez tv i www, przez co z niespełnionego pisarza stopniowo zacznę ewoluować w głupiego, egoistycznego zjadacza kultury masowej...

Bez oceny.
· 30.07.2010 20:49 · Czytaj całość
Próbowałem przeczytać, bo zachęcił mnie tytuł :) I, szczerze pisząc, jakoś mi to czytanie nie wyszło. Być może dlatego, że dawno na tym portalu nie czytałem nic dłuższego niż, powiedzmy, 50 linijek, a i urlop w Kołobrzegu też swoje zrobił ;)

Z drugiej strony nie mam pewności, czy dałbym radę tekstowi, gdybym bardziej się skoncentrował. Rozumiem, Wasinko, że taki jest twój styl pisania, ale mnie jakoś on nie ujął. Może dlatego, że w ostatnim czasie przerzuciłem się z kawałków bardziej metaforycznych na te związane z akcją. Ale to chyba też nie to, bo przecież nadal lubię akcję, okraszoną w paru miejscach błyskotliwymi metaforami ;) Nie wiem, może tematyka mi nie leży?

I tak błądząc, potykając się o przyslonięte liśćmi wystające kamienie i grzęznąc w ruchomych piaskach, nie wiedząc co począć zostawiam ten tekst bez oceny ;)
darxx1:
Cytat:
Czytało się lekko, ale przyznam, że i ja nie skumałem zakończenia. Albo jestem totalnym ignorantem, albo za bardzo zakamuflowałeś. Jest także trzecia możliwość: nie ma żadnej pointy.

Raczej to drugie, aczkolwiek puenta jest trochę naciągana, czyli tak, jakby jej nie było. A zgrzytające zdanie z grą słów, podobnie jak np. powtórzenia sygnalizowane przez Elwirę zostawię, ponieważ zostały użyte jak najbardziej celowo, w celu wzmocnienia efektu rażenia :D
Olowiany Zolnierzyk, po raz kolejny dzięki, że przeczytałeś i nawet znalazłeś czas na obszerny komentarz :lol:
Elwira, odnośnie trzewików na początku chciałem zapisać "brązowemi trzewiki", żeby brzmiało bardziej po "staropolsku" (niby że wchodzi jak Daniel Czapliński do karczmy :D), a coś mi mówi, że to tak się właśnie odmieniało. Ale co do "brązowemi" nie jestem do końca pewien, więc poprawiłem na współczesną wersję. Resztę błędów poprawię, z wyjątkiem powtórzeń (patrz wyżej), a edytor nie szwankuje - pisałem "ala" i nie zwróciłem uwagi, jak mi to podkreślał.
Cytat:
Myśli według PWN źle zapisane, ale Wy macie własne wizje interpunkcji, brakuje też kilku przecinków.

Aj, Ty znów o tym :) OK, dziś już dostałem wystarczającą nauczkę, następnym razem będę pamiętał. Pomysł oczywiście trochę naciągany, ale napisałem to jakieś 2 miesiące temu licząc, że może coś nowego mi wpadnie. Ale nie wpadło, bo - jak widać -taki ze mnie "kandydat na grafomana", by użyć pilipiukowego określenia.
Hm, może rzeczywiście lepiej wybiorę budowlankę? :lol:
Przepraszam, że tak późno wracam, ale próbowałem przebrnąć przez ten tekst kilka razy i jakoś nie wyszło. Nie chodzi nawet o jakąś niewiarygodną ilość błędów, bo wcale ich tak dużo nie ma (zapewne już po korekcie). Chodzi o... sam nie wiem, o co :) Najwyraźniej tematyka mi nie leży, może też i styl nie taki, jaki lubię. Jednym słowem: nie moja działka, dlatego zostawiam bez oceny i obiecuję nie wtrącać się do następnych części, życząc "Ćmie" trafienia na odpowiednich czytelników.
Ćma cz. 1 · 24.05.2010 12:31 · Czytaj całość
Kurczę, niezły kryminał. Spodziewałem się, że po niezbyt interesującym początku tak będzie do końca, a tu masz: zaczęło mnie wciągać od fragmentu z "pójściem na zakupy", a potem już nie widziałem tych wszystkich błędów. Nawet gdybym chciał się ich czepić, jakoś mi umykały. OK, powiedzmy: ten kryminał jest dość schematyczny, np. w scenie ze zdejmowaniem masek. Ale gdzieniegdzie udaje ci się stworzyć coś w miarę oryginalnego. A przede wszystkim wiarygodnego, dzięki pewnej równowadze: zwracaniu uwagi na detale (np. ten niebezpiecznie wystający gwóźdź), ale nie zawracaniu nimi głowy czytelnikom :D O, jeszcze jednego się przyczepię, choć Elwira już zwróciła uwagę: na samym końcu powinnaś zmienić trochę język bohaterki, bo to brzmi trochę tak jakby nie była przesłuchiwana, a prowadziła śledztwo razem z policjantem.
Podsumowując: mi ta herbatka smakowała i proszę o więcej takich, ale niech będą jeszcze ciut lepsze (co nie musi oznaczać: "słodsze" ).
Wybaczam sobie · 24.05.2010 12:24 · Czytaj całość
Witaj, herbatko, chyba nie masz nic przeciw temu, że właśnie popijam cię z miodem? ;) Ani przeciw temu, że jednocześnie przeczytam twój kryminał (bo to chyba do herbaty nawet pasuje)?

Cytat:
Nie, ale mają chociaż portret pamięciowy.

zamieniłbym na "przynajmniej"
Cytat:
W tym całym podekscytowaniu, to już nawet nie zważał na szczegóły.

A ja jednak zwrócę uwagę na parę szczegółów: po co "to"? Zawsze zastanów się, czy dany zaimek (zwł. "to", "ten", "tego" ) jest absolutnie potrzebny do zbawienia. Tam gdzie nie jest, śmiało wyrzucaj.
Cytat:
Pewnie myślał, że jestem aż tak głupia i nie wiem, co mężczyźni robią jak idą na męskie spotkanie, a jak się pucują, gdy w grę wchodzi kobieta.

Powtórki, a poza tym musiałem czytać dwa razy, żeby zrozumieć tę drugą część.
Cytat:
- Już za późno żeby odmawiać

Radzę usunąć "żeby".
Cytat:
Czy wszyscy faceci postępują podobnie, gdy cos knują?

coś

Ooooj, ale widzę, że poprzednicy już wyjeżdżają z kolejnymi "czarnymi listami" błędów. To może ja na chwilę zostawię je, żeby się nie powtarzać i skoncentruję na treści.
Wybaczam sobie · 24.05.2010 11:52 · Czytaj całość
Wielkie dzięki. Przy okazji: to chyba moja pierwsza piątka (czyli 4) od ciebie :lol:
Poprawiłem parę rzeczy, na które akurat nie zwróciłaś uwagi, bo mi nie pasowały. A co do "pierzyny' to było specjalnie tak stworzone w ramach... autoironii :D Mam nadzieję, że załapie co najmniej parę osób znających mnie nie tylko z nicka.

Aha, jeszcze gwoli anegdoty: ten tekst jest trochę "bazujący na faktach", tzn. tego nietypowego żulika widziałem w lutym '10 we wrocławskim Empiku. "Babcię" stworzyłem z powszechnie dostępnych na rynku materiałów. Ale stwierdziłem, że konwencja groteski będzie najlepsza.
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
TakaJedna
30/11/2022 21:48
Bagno ma, jeśli pamiętam dobrze, inną temperaturę zamarzania… »
Dobra Cobra
30/11/2022 21:35
Pytanie jest tylko jedno: skoro mróz i wszystko skute na… »
Zdzislaw
30/11/2022 09:28
Dobra Cobro, kiedy nadchodzi jakiś kryzys, to ludzie próbują… »
Yaro
30/11/2022 09:19
Dziękuję serdecznie,:) »
wolnyduch
29/11/2022 23:05
Witaj Valerko Te listki przypomniały mi nie tylko o lecie,… »
wolnyduch
29/11/2022 22:59
Znieczulica z pewnością nie jest dobrą towarzyszką dla… »
wolnyduch
29/11/2022 22:53
Msz, jeśli mamy szukać łez, to tylko tam, gdzie płyną łzy… »
wolnyduch
29/11/2022 22:47
Wymowny, mocny wiersz, niestety wynalazcy zbrodni są nadal… »
Kazjuno
29/11/2022 22:46
D.Urbańska, też Cię serdecznie pozdrawiam! Uieszyłem się z… »
wolnyduch
29/11/2022 22:44
Witaj Jarku Wiersz pełen optymizmu, z nadzieją w tle iż… »
wolnyduch
29/11/2022 22:35
Witaj Yaro/Jarku Tak, to teksty o reinkarnacji i o… »
wolnyduch
29/11/2022 22:31
Witaj al - szamanko Miło mi, że zadałaś sobie trud… »
Kazjuno
29/11/2022 22:31
Już w trakcie czytania, podobnie jak u komentujących… »
Dobra Cobra
29/11/2022 19:50
W swoich dziełach często hołdujesz powiedzeniu: ocalić od… »
d.urbanska
29/11/2022 18:29
Witaj Kaz, dawno Cię tu nie było. Temat Powstania w naszej… »
ShoutBox
 • Darcon
 • 29/11/2022 10:35
 • Hej! Jak Wam idzie przekazywanie listy artystów konkursu Malowanie Słowem? Dotarła już do ostatniego uczestnika?
 • Wiktor Orzel
 • 27/11/2022 11:29
 • Napiszę do Ciebie na pw w tej sprawie ;)
 • Dark
 • 26/11/2022 11:27
 • Witam. Dostałem ofertę z wydawnictwa Novae res na mój zbiór opowiadań. Koszty pół na pół. Ktoś się orientuje czy warto w to inwestować?
 • Darcon
 • 24/11/2022 17:35
 • Uwaga, uwaga! Zostało ostatnie wolne miejsce w konkursie "Malowanie słowem"!
 • TakaJedna
 • 24/11/2022 12:53
 • Ja oczywiście żartuję, bo w gruncie rzeczy nie ma to chyba żywotnego znaczenia, ale skoro może działać dobrze, to dam mu trochę czasu ;)
 • Wiktor Orzel
 • 24/11/2022 12:49
 • Silnik portalu potrzebuje jeszcze trochę czasu, żeby wszystko przemielić, żeby dane były jeszcze bliższe prawdy. ;)
 • TakaJedna
 • 24/11/2022 12:45
 • Nie żebym narzekała, ale byłam online przed chwilą, a pokazuje, że po raz ostatni byłam o 9:34. ;)
Ostatnio widziani
Gości online:0
Najnowszy:Usunięty
Wspierają nas