nieszczerość w komentarzach
Autor
nieszczerość w komentarzach
umorusany Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd: Jasienica podbeskidzie
Dodane dnia 21-05-2008 14:04
Drodzy tekstokleci, proszę o dyskusję na temat pobudek do pisanie komentarzy pod tekstami innych. Raz że mało osób na tym portalu kwapi się żeby takowe w ogóle pisać, dwa zdarza się że komentarze takie i oceny nie odzwierciedlają stosunku do dzieła tylko do autora.
Czy nie uważacie że takie zachowanie jest małe?
Można się z dziełem nie zgadzać, może się dzieło nie podobać - jednak przy komentowaniu cudzego tworu można by okazać drobinę szacunku obiektywizmu i godności.

Pozdrawiam!
Do góry
Numer GG
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
DamianMorfeusz Użytkownik
  • Postów: 556
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 21-05-2008 14:50
Zgadzam się, że mało osób się do tego kwapi, ale z drugiej strony czasu na czytanie również za wiele nie zostaje w ciągu dnia. A jeśli chodzi o komentarze, to nigdy lichego dla mnie tekstu nie oceniłem wyżej ze względu na autora. Chyba nigdy także nie wystawiłem ocen najniższej i najwyższej. Musiałoby to być coś, co mnie naprawdę zniechęci i odrzuci albo zachwyci na - o kurdę, to było naprawdę to!
Na początku komentowania zdarzało mi się mieć wyrzuty sumienia przy wstawianiu niższych ocen - obojętnie, czy kogoś znałem portalowo lub gadugadowo bliżej, czy była mi to osoba obca. Z czasem zostało mi wahanie przy ocenianiu bliżej znanych autorów, ale i tak oceniałem tak jak czułem.
I najważniejsze - dla mnie ważniejsze jest, że ktoś mi napisze - Podobało mi się w Twoim tekście to i to, i tamto. Fabuła super, poprawny tekst, ciekawy pomysł, świetnie mi się czytało. - Cieszy mnie to. Jeśli ktoś napisze - Wynudziłeś mnie totalnie, nie podniosłeś mnie na duchu nawet końcówką - to ja mu wierzę, bo sam czytałem opowiadania tego i owego autora, nie mówię nawet o tych portalowych, i przeczytałem, bo tak jakoś wypadało. Inni mogli się zachwycać, ja mówię - Cieszę się, że przez to przebrnąłem, wiem jak nie pisać.
Oceny przydają się głównie do tego, żeby znaleźć się w rankingu na stronie głównej. Dostanie się tekstu w rankingu na stronie głównej pomaga w tym, żeby kolejne osoby do niego zajrzały.
Ogólnie dwa wnioski - A kto tak robi?
I inne - Nie uważacie, że lepiej by było mieć dwa rankingi: na poezję i prozę? :)
"Najlepszym sposobem na przepowiadanie przyszłości jest jej tworzenie" - Peter Drucker
"Co ważniejsze dla sukcesu: talent czy pracowitość?
A co ważniejsze w rowerze: przednie czy tylne koło?" - George Bernard Shaw
Do góry
Numer GG
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 21-05-2008 15:29
Bardzo rozsądna postawa. Ta, którą widzę wyżej. Kumoterstwo, pisanie słodkich komentarzy znajomym i stawianie im wysokich ocen za byle co, nikomu nie pomaga. Zwłaszcza autorowi tego czegoś. No chyba, że ktoś lubi oszukiwać znajomego, a ten z kolei lubi być oszukiwanym. Wtedy proszę bardzo, czemu nie. Można sobie tworzyć taki słodki mikroklimat i żyć w ułudzie. No ale jak długo? Kiedyś przecież wiersze czy opowiadania może zobaczyć ktoś, kto nie lubi oszukiwać, powiedzieć to głośno i szczerze, a wtedy będzie gorzko i szok, i będzie boleć emoludka. Nie róbmy więc sobie krzywdy nawzajem tymi dobrymi chęciami i tolerancją. To zbrodnia. Ok koniec, bo autorowi tematu w sumie chyba nie o to chodziło.
On ma na myśli wstawianie jedynek autorowi, a nie tekstowi. To też bardzo nieładne. Myślę, że oceniać powinno się wykonanie, jakoś tekstu, pomysł, a nie stanowisko, czy poglądy piszącego. Można przecież napisać w komentarzu, że autora podejrzewamy o żydowstwo, jehowstwo, moherostwo, murzyństwo, pedofilię, chorobę weneryczną, psychiczną... Można. No, ale jak to ma się do tekstu? Czy to naprawdę coś zmienia w tekście? czy literki się poprzestawiają, kiedy się dowiemy, że autor jest jednak psycholem, a nie psychiatrą?
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-05-2008 16:16
Najbardziej obiektywne byłby komentarze osób w ogóle nie zaangażowanych twórczo./niestety na portalu takich nie ma/ Twórca może bowiem "smarować wazeliną" licząc na rewanż, lub zaniżać celowo i rażąco ocenę trawiony zawiścią./ względnie jako "odpłatę" za nieprzychylną ocenę/ Nie jest to oczywiście regułą,Inną sprawą są "Kółka Wzajemnej Adoracji" W myśl zasady "ty mnie, to ja tobie" Bardzo trafnie ujęła to Ewa w swoim wierszu "Moherowe berety literatury
Grafomański cieplutki byt
Założyli kółko
I w kółko
Stosują ten sam chwyt
Kto spoza kółka
temu beczułka pandory
A kto w kółko temu korzeń mandragory
Adorując wzajemnie sibie
Nie dopuszczaja nikogo do żłóbka
I wmawijaą, że to sztuka, nie "kupka"

Do góry
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
umorusany Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd: Jasienica podbeskidzie
Dodane dnia 21-05-2008 16:43
no tak kazik42, tyle że tym postem piję między innymi do Ciebie. Czy Twoja ocena mojego wiersza ostatniego była obiektywna? czy była to tylko złośliwość przewrotna?
Przewrotna, bo oceniłeś mój wiersz na świetny, w komentarzu zachwycasz się pod niebiosa, jednak coś mi mówi że to nie szczerość tylko sarkazm i w związku z tym zupełnie po prostu jest mi niemiło.
Sarkazm czytać mi łatwiej mając w pamięci wyzwiska którymi mnie "obdarowałeś" pod innym moim tekstem.



komentarze zawsze będą subiektywne, jednak oceniając i komentując trzeba choć starać się być obiektywnym i brać pod uwagę różnorodność stylu jaką spotykamy w poezji i prozie.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-05-2008 17:45
Ależ nie możesz mi zabronić zachwytu /nb szczerego/. Mam przecież prawo zachwycać sie utworem charakteryzującym się poetycką głębią, oszczędną i ascetyczną formą i wzruszającą prostotą, co daje efekt, jeżeli jeszcze niedoskonały, to bardzo dobry. Jestem wyłącznie prozaikiem Poezję odbieram intuicyjnie/tak jak muzykę poważną/ Ja ją staram sie chłonąć, Wyzwiskami obdzieliliśmy się obaj. Ergo, proszę o wybaczenie i wybaczam.
Do góry
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
umorusany Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd: Jasienica podbeskidzie
Dodane dnia 21-05-2008 17:53
no to mnie zaskoczyłeś. byłem przekonany że kpiłeś. zgłupiałem. za niemiłą wymianę zdań również przepraszam. w takim razie cieszę się z Twojej oceny i komentarza :-)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
Afternoon Użytkownik
  • Postów: 705
  • Skąd: Warszawa : Katowice
Dodane dnia 21-05-2008 19:31
prawda jest taka, ze znakomita większość wierszy (nie wiem jak z prozą, etc.) nadsyłanych to straszna grafomania typu:
"wyszedłem na podwórko
ciemnoszklisty deszcz płukał
zmatowiałe chodniki" - która nudzi po dwóch wersach już. najlepiej komentować, wytykając błędy i jakies niedociągnięcia, zauważając także zalety (o ile takowe są). choć wiem, czasem to sie wysiada (w negatywnym sensie), czytając wiersz.
Do góry
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
umorusany Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd: Jasienica podbeskidzie
Dodane dnia 21-05-2008 22:45
dzięki wskazywaniu błędów można szybko uczyć się pisać wiersze. najgorzej gdy teksty wiszą ignorowane i autor nie wie czy to coś fajnego czy kiszka..
warto jest wytykać bez złośliwości błędy.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
DamianMorfeusz Użytkownik
  • Postów: 556
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 21-05-2008 23:15
Z jednej strony to nawet lepiej zjechać czyjś tekst - no nie o to chodzi, żeby nieszczerze, ale tak źle się spało i ciężki dzień się miało, no to jedziemy po wszystkim co się da :) - No i wtedy autor zagląda do naszych tekstów - a co tam, teraz ja mu dopiję :) No i czyta, komentuje, ma ostrość widzenia.
I wtedy wiemy co nie tak :) I tak trzymać, po to ten portal. Alleluja.
Ave!
"Najlepszym sposobem na przepowiadanie przyszłości jest jej tworzenie" - Peter Drucker
"Co ważniejsze dla sukcesu: talent czy pracowitość?
A co ważniejsze w rowerze: przednie czy tylne koło?" - George Bernard Shaw
Do góry
Numer GG
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
faith Użytkownik
  • Postów: 771
  • Skąd: Szprotawa/Zielona Góra
Dodane dnia 21-05-2008 23:30
Dla mnie komentarze innych są bardzo ważne, szczególnie jak ktoś poda konkret - to, to i to jest źle, lub po prostu mi się nie podoba. Krytyka sprawia, że uczymy się na własnych błędach.

A co do tych nieszczerych ocen, to niestety zdarzają się, czasami nawet podświadomie. Niezdając sobie z tego spawy oceniamy wyżej tylko dlatego, że ta osoba pisze zazwyczaj cudowne wiersze i nie przyjmujemy do wiadomości, że czasami po prostu coś może wyjśc jej gorzej oceniając za ogół a nie za konkretny utwór.
Jest nas sosen w lesie wiele,
jeśli umiem to się z nimi rozdarciem dzielę.
Bywają sosny, co się wiatrom nie skłonią,
ale mój pień wiotki, wiatr zwykł kłaść go dłonią.


Lao Che
Do góry
Numer GG
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
DamianMorfeusz Użytkownik
  • Postów: 556
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 22-05-2008 00:11
Ja za ogół oceniałem burego_wilka - ale chodziło o Wędrowca - np. dwa rozdziały na raz, nawet, jeśli jeden był słabszy, to jeśli drugi nadrabiał, to dwa fragmenty miały tą wyższą ocenę. Ale to wybaczalne ;P
"Najlepszym sposobem na przepowiadanie przyszłości jest jej tworzenie" - Peter Drucker
"Co ważniejsze dla sukcesu: talent czy pracowitość?
A co ważniejsze w rowerze: przednie czy tylne koło?" - George Bernard Shaw
Do góry
Numer GG
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 22-05-2008 00:36
To tak, ale nie znoszę sytuacji, gdy ktos mi wypisuje same pozytywne komentarze nawet dokładnie nie przeczytawszy wiersza bo liczy, że dołacze do kółeczka wzajemnej adoracji albo odwrotnie - negatywnie, na siłe doszukując się chociazby najbardziej bzdurnej usterki, bo kiedyś tam skrytykowałam jego wiersz. Wiadomo oczywiście, że każdy komentarz jest w pewnym sensie subiektywny. Ważne jest jednak by oceniac dzieło, a nie to czy sie lubi czy nie lubi autora.
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
DamianMorfeusz Użytkownik
  • Postów: 556
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 22-05-2008 00:38
Ja tam wolę Kółko Wzajemnego Komentowania :) Tylko małe to grono jakoś ...
"Najlepszym sposobem na przepowiadanie przyszłości jest jej tworzenie" - Peter Drucker
"Co ważniejsze dla sukcesu: talent czy pracowitość?
A co ważniejsze w rowerze: przednie czy tylne koło?" - George Bernard Shaw
Do góry
Numer GG
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 23-05-2008 23:56
Ano bywa, że komentując kierujemy się odczuciami do danej osoby (czasem oczywiście, nie jest to reguła). Ale to ludzki odruch, często niekontrolowany. Ja staram się oceniać za treśc, nie za osobę autora, tego samego oczekuje od innych. Kółko... jest moim zdaniem fajne, jeżeli eosoby nie będą za przeproszeniem lizać sobie tyłków wzajemnie, tylko ze szczerej chęci, nawzajem pomagać i udzielać rzeczowych wskazówek, i oczywiście nie należy sie obrażać, że ktos nas poprawia. I nie prześladować się za to.
Do góry
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 24-05-2008 01:26
no niestety, wiele osób(na szczęście na tym portalu nie jest to powszechna praktyka), ze wypisują sobie na wzajem "świetny wiersz. wpadnij do mnie""
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-05-2008 10:07
Heh racja. Ale z drugiej strony nie lubię takich sytuacji, kiedy mam kogoś znajomego i chcę mu napisać niezbyt fajnego komenta, bo wiersz naprawde mu się nie udał, po czym ów kolega obraża się śmiertelnie... nienawidzę takich sytuacji, nie mniej jednak, nie hamuje się przy komentach.
Do góry
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
DamianMorfeusz Użytkownik
  • Postów: 556
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 24-05-2008 21:31
Można też zjechać i napisać - Wpadnij do mnie! :)
"Najlepszym sposobem na przepowiadanie przyszłości jest jej tworzenie" - Peter Drucker
"Co ważniejsze dla sukcesu: talent czy pracowitość?
A co ważniejsze w rowerze: przednie czy tylne koło?" - George Bernard Shaw
Do góry
Numer GG
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
Tyler Durden Użytkownik
  • Postów: 215
  • Skąd:
Dodane dnia 24-05-2008 23:40
Tak to już jest, że przeważnie zagląda się do tekstów osoby, która komentowała nasze. Nic w tym nie widzę złego. Gorzej jak ktoś odpłaca się (niesłusznie) negatywnym komentarzem, podczas gdy tekst jest dobry. Jeśli dana osoba nie komentuje, to nic dziwnego, że jej utwory też nie są komentowane.
Wiadomo, że nawet najlepszym może się zdarzyć słabszy tekst, ale tymi dobrymi autor wyrabia sobie markę.
Ja nigdy nie praktykuję "głaskania" autora za cokolwiek. Skoro tekst jest słaby, to piszę o tym - ale przede wszystkim uzasadniam.
Gdy tylko znajdę czas, dużo czytam i komentuję, ale nie oczekuję niczego w zamian. Wiele utworów skomentowałem(pozytywnie lub negatywnie), a do moich zajrzało tylko kilka osób.
Nigdy też nie komentuję pozytywnie, bo autor popularny i wcześniej napisał coś dobrego.
OCENIA SIĘ TEKST - NIE AUTORA (tak samo z aktorami. Jeśli nie odpowiada Ci, że aktor jest homoseksualistą, ma inne poglądy np. polityczne, to nie zmieni faktu, że daną rolę odegrał dobrze).
Koła wzajemnej adoracji to zjawisko, które mnie po prostu śmieszy.
"It's only after you've lost everything that you're free to do anything."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: nieszczerość w komentarzach
faith Użytkownik
  • Postów: 771
  • Skąd: Szprotawa/Zielona Góra
Dodane dnia 25-05-2008 21:20
Na większosci tego typu portali komentarze opierają się zazwyczaj na pochwale wiersza (nawet gdy ów wiersz na to nie zasługuje) i zaporszeniu do siebie.
Moim zdaniem nie ma to najmniejszego sensu. Autor nie ma szansy na poprawienie błędów jakie robi, jeśli nikt mu ich nie wskaze.
Na szczęście tutaj się z tym nie spotkałam :D
Jest nas sosen w lesie wiele,
jeśli umiem to się z nimi rozdarciem dzielę.
Bywają sosny, co się wiatrom nie skłonią,
ale mój pień wiotki, wiatr zwykł kłaść go dłonią.


Lao Che
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Dzon
  • 30/04/2024 22:29
  • Nieczęsto tu bywam, ale przyłączam się do inicjatywy.
  • Kazjuno
  • 30/04/2024 09:33
  • Tak Mike, przykre, ale masz rację.
  • mike17
  • 28/04/2024 20:32
  • Mało nas zostało, komentujących. Masz rację, Kaziu. Ale co począć skoro ludzie nie mają woli uczestniczenia?
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.