Konkurs prozatorski "Malowanie słowem"

Od dawna malarstwo jest dla mnie równie ważne, jak literatura. Stąd zrodził się pomysł zorganizowania konkursu na literacką miniaturę inspirowaną polskim malarstwem, a dokładnie obrazami dwunastki wybranych przeze mnie artystów. Dlaczego oni? To osoby, które miały duży wpływ na moje postrzeganie świata, sztuki, malarstwa, jak i samej literatury, a ich prace są bardzo inspirujące. Liczę, że i Was zainspirują równie mocno.

A są to:

Zdzisław Beksiński

Jarosław Jaśnikowski

Krzysztof Heksel

Maggie PIU

Grzegorz Stec

Agnieszka Nienartowicz

Dariusz Zawadzki

Łukasz Prządka

Daniel Pawłowski

Marta Julia Piórko

Maja Borowicz

Justyna Kisielewicz

Poza tym konkurs ma służyć portalowej integracji, o czym za chwilę.

 

Regulamin i zasady konkursu:

- w konkursie może wziąć udział każdy zarejestrowany użytkownik forum, ale liczba startujących ograniczona jest do dwunastu uczestników, po jednym na każdego artystę;

- każdy z uczestników wybiera artystę, a później dowolny jego obraz, którego interpretacja, pomysł i inspiracja będzie elementem przewodnim jednego utworu, który zgłosi do konkursu;

- o wyborze artysty decyduje kolejność zgłoszeń, to znaczy pierwsza osoba, która się zgłosi, wybiera jako pierwsza, druga jako druga i tak do dwunastego uczestnika;

- miniatura o maksymalnej długości 7000 znaków, dolnego limitu nie ma;

- gatunek dowolny, oby charakteryzował się hasłem „malowanie słowem”, czyli mile widziana wszelka proza poetycka, metaforyczne sceny, wzniosłe hasła, oniryzm, realizm magiczny, ale też wszystko, co przyziemne i niekoniecznie w pierwszej chwili kojarzące się z malowaniem, to zależy od Was. Mogą być to zarówno radosne utwory, jak i traumatyczne, nie narzucam tu żadnych ram;

- utwór nie może być wcześniej, ani w czasie trwania konkursu, nigdzie publikowany, czy to w internecie, portalach społecznościowych, blogach, jak i na papierze;

- uczestnik wyraża zgodę na umieszczenie miniatury we wspólnym zbiorze do darmowego pobrania po zakończonym konkursie;

- czas trwania konkursu: od dzisiaj do 15 kwietnia, godz 23.59.59;

 

Co będzie miało wpływ na ocenę tekstu:

- nawiązanie do wybranego obrazu, czym większe, im ciekawsze i zaskakujące, tym lepiej, utwory wyciągnięte z szuflady i dopasowane do obrazu lub w niewielkim stopniu z nim związane będą miały trudniej;

- czynnik „x”, czyli tematyczne „malowanie słowem” :) ;

- estetyka pracy, odsyłam tutaj do poradnika Zoli „Im gorzej, tym lepiej?”;

 

UWAGA!

Informacje organizacyjne:

Zgłaszacie się do konkursu tutaj, w komentarzu pod newsem, ale jeszcze BEZ WYBORU ARTYSTY, o tym za chwilę.

Gdy będziemy mieli już całą dwunastkę, wtedy do pierwszej osoby wyślę PW z listą dwunastu artystów, ona dopisze się przy wybranym i prześle listę do drugiej z kolei osoby itd. Ostatnia, dwunasta osoba zostaje tylko poinformowana, kto przypadnie jej w udziale.

LISTY NIE ODSYŁACIE DO MNIE. Nie mogę wiedzieć o Waszych wyborach.

Konkurs jest ANONIMOWY.

Każdy z Was prześle miniaturę wraz z tytułem i wybranym obrazem, ale nie bezpośrednio do mnie, tylko do innego użytkownika forum, którego sam wybierze i poprosi o pomoc. Dopiero ten użytkownik prześle utwór na moją PW. W ten sposób nikt z Was nie będzie musiał się zastanawiać, czy Darcon kogoś faworyzuje. Na pewno nie. Nie ma takiej możliwości. :) Poza tym, ja szanuję wszystkich i staram się wszystkich traktować tak samo. :) To właśnie ten wspomniany czynnik integracji na forum. :) Jednocześnie, mam nadzieję, dobra zabawa. :)

Proszę tylko o trzymanie się żelaznych zasad przy przesyłaniu miniatur:

Tytuł PW: Konkurs Malowanie słowem

W środku PW: tylko tytuł i miniatura oraz link do wybranego obrazu

Proszę Was bez żadnych „siemka”, „czołem”, przedmów, epilogów itd. Lubię porządek. :)

 

NAGRODY:

Przewiduję wyróżnienie pierwszych trzech miejsc, dla których funduję nagrody książkowe. Będę to niespodzianki, ale prawie na pewno publikacje związane z malarstwem. Wiktor Orzeł dorzuca także trzy egzemplarze swojej powieści pt.: "Książka, której nigdy nie przeczytasz", więc robi nam się całkiem ciekawa pula. :)

Dane osobowe dotyczące wysyłki zostaną usunięte po wysłaniu książek na wskazane przez zwycięzców adresy. 

 

Na koniec życzę powodzenia i zapraszam do zabawy! Teoretycznie, w jakimś drobnym aspekcie, kto pierwszy, ten lepszy, albo przynajmniej mający wybór. :)

 

                                                  konkurs-prozatorski-portalu-pisarskiego.

 

 

Darcon · 20:20 04.03.2021 · 47 ·
Komentarze
Esy Floresy dnia 04.03.2021 20:47
Ekfraza, ale ekstra konkurs! A redzi też mogą brać udział? ;)
Darcon dnia 04.03.2021 20:50
A pewnie, że tak. :) Zielony kolor nie pozbawia nikogo miana użytkownika. :)
Esy Floresy dnia 04.03.2021 20:55
Można być jednak posądzonym o kumoterstwo ;) Swoją drogą w pięciu z 12 autorów już się zakochałam i miałabym dylemat, co wybrać ;)
Darcon dnia 04.03.2021 21:02
Nie można. :)
Konkurs jest ANONIMOWY. Każdy z Was prześle miniaturę wraz z tytułem i wybranym obrazem, ale nie bezpośrednio do mnie, tylko do innego użytkownika forum, którego sam wybierze i poprosi o pomoc. Dopiero ten użytkownik prześle utwór na moją PW. (...) To właśnie ten wspomniany czynnik integracji na forum. :)

:)
Esy Floresy dnia 04.03.2021 21:04
A super :) To rozważę, bo nie wiem czy znajdę czas i przestrzeń - czyli, czy wena nie zawiedzie do 10 kwietnia, a szkoda zajmować miejsce. :)
spawngamer dnia 04.03.2021 21:40
Ok, po latach wracam
retro dnia 04.03.2021 21:47
Druga w kolejce do wyboru artysty. Chyba, że Esy jednak weźmie udział, to trzecia.
Zola111 dnia 05.03.2021 01:09
Bardzo ciekawa forma. Cały obrządek wokół jest skomplikowany, ale wierzę, że wszyscy uczestnicy doskonale sobie z nimi poradzą. Trzymam kciuki.
Darcon dnia 05.03.2021 06:47
I mamy pierwszych uczestników, brawo.
Dziękuję, Zolu. Brzmi skomplikowanie i przypomina trochę zabawę w głuchy telefon, ale na każdym kroku służę pomocą. :) Damy radę. ;)
Wiktor Orzel dnia 05.03.2021 08:49
Świetna inicjatywa, trzymam kciuki, żeby wszystkie wolne miejsca szybko zostały zajęte przez uczestników. :)
Prostaczek dnia 05.03.2021 11:02
Ja się zgłaszam.
Darcon dnia 05.03.2021 19:50
I mamy 1/3 składu. :) Liczę, że Esy wystartuje, a ostateczny termin dopasujemy dla wszystkich.
spawngamer dnia 06.03.2021 12:13
Czy skoro decyduje kolejność zgloszeń - możemy już wybierać autora?
Darcon dnia 06.03.2021 12:32
Dobra uwaga. Upewnię się, jak jest z Esy i wrócę z informacją o liście.
mizantrupia dnia 06.03.2021 15:43
O, ja też chcę
akacjowa agnes dnia 06.03.2021 20:25
Dobry wieczór

Jak konkurs z miniaturami, to i akacjowej zabraknąć nie może :p

Zgłaszam się do szeregu :)
Jaga dnia 06.03.2021 21:42
Dobry wieczór, zgłaszam się :)
GregoryJ dnia 06.03.2021 21:54
Ciekawa sprawa. Również pragnę dołączyć.
Darcon dnia 06.03.2021 23:41
Skład pięknie rośnie. :) Myślę, że po niedzieli będzie już można zacząć wybierać "swoich" artystów. Prześlę listę do pierwszej osoby.
A reszta niech się nie waha tylko zgłasza, topnieje nam liczba wolnych miejsc. :)
Pozdrawiam.
Druus dnia 07.03.2021 10:38
Zgłaszam się.
Darcon dnia 07.03.2021 20:31
Ok. Poniżej lista i kolejność uczestników. Będę ją uzupełniał o zgłaszające się osoby. Esy ostatecznie nie startuje.

Uczestnicy:
1. spawngamer (po wyborze artysty przesyła listę do retro)
2. retro (przesyła do Prostaczka)
3. Prostaczek (przesyła do mizantrupii)
4. mizantrupia (przesyła do akacjowej agnes)
5. akacjowa agnes (przesyła do Jagi)
6. Jaga (przesyła do GregoryJ)
7. GregoryJ (przesyła do Druus)
8. Druus (przesyła do Bukowskiego)
9. Bukowski (przesyła do Madawydara)
10. Madawydar (przesyła do purpura)
11. purpur (przesyła do Yaro)
12. Yaro (dostaje ostatniego artystę)

Postarajcie się działać sprawnie, jeśli każdy z Was przetrzymałby listę przez jeden dzień, to siódma osoba dostanie ją po tygodniu, a ostatnia prawie po dwóch. Miejcie to na uwadze. :)
Jaga dnia 07.03.2021 21:16
Do Adamina. Konkurs nie wyświetla się w zagadce "Konkursy". Może warto dodać?;)
Poza tym jestem bardzo ciekawa, jaki artysta mi zostanie do wyboru :) Super konkurs, wspaniały pomysł, już się cieszę :) Wspaniali artyści, mega inspiracja! :)
retro dnia 08.03.2021 10:22
Prostaczku, druga wiadomość jest tą do przesłania dalej. Wszyscy artyści z zaznaczeniem, który już jest wybrany.
Bukowski dnia 08.03.2021 15:40
Dzień dobry.
To i ja się zgłaszam.
Darcon dnia 08.03.2021 17:24
Lista uzupełniona. O jedno wolne miejsce mniej. Zostały trzy.
Madawydar dnia 10.03.2021 07:54
Madawydar

Jesli jeszcze coś wolnego, to ja się też zgłaszam. Przesyłam do Kaziunio.

Pozdrawiam

Mad
Darcon dnia 10.03.2021 09:18
Madawydarze, dodałem Cię do listy uczestników.
Gdy lista artystów do wyboru dotrze już do Ciebie, wybierz dla siebie i na razie nigdzie dalej nie przesyłaj. Kazjuno musiałby sam zgłosić się do konkursu w tym wątku jako kolejna osoba. Wyślesz ją do kolejnego uczestnika, który zgłosi się po Tobie. Uzupełnię wtedy odpowiednio listę uczestników.
akacjowa agnes dnia 10.03.2021 22:35
Melduję, że lista autorów obrazów poleciała do Jagi.

Dobrej nocy życzę :)
Jaga dnia 11.03.2021 00:27
Wybrane, wysłane :yes: do GregoryJ.
Pozdrawiam Was ciepło :)
P.S. Czas- niecałe dwie godziny,;) ale naprawdę niełatwy wybór!
GregoryJ dnia 11.03.2021 07:09
Przekazane do Druus. Kujmy póki gorące:)
purpur dnia 11.03.2021 11:10
Dawno mnie tu nie było... oj daaaawno :) Chętnie za to wezmę udział w wyzwaniu!
Darcon dnia 11.03.2021 12:30
Lista uczestników (powyżej) uzupełniona. Proszę sprawdzić kto do kogo wysyła. :)
Fajnie, że szybko ją sobie przekazujecie. Jeszcze jedno wolne miejsce i za chwilę mamy komplet.
Yaro dnia 11.03.2021 22:03
Zgłaszam się:)
Darcon dnia 11.03.2021 22:59
I tak skład uczestników został zamknięty.

Yaro, gdy lista dotrze do Ciebie, potwierdź, że ją otrzymałeś. Wtedy też ustalę ostateczny termin konkursu.

Pozdrawiam.
Pulsar dnia 12.03.2021 21:12
Jeśli ktoś się wycofa, to ja zgłaszam swój akces.
Yaro dnia 13.03.2021 10:10
Potwierdzam ,że otrzymałem listę .
Darcon dnia 13.03.2021 10:22
Świetnie. Ustaliłem termin zakończenia konkursu na 15 kwietnia, uzupełniłem to w ogłoszeniu konkursowym. Wszyscy będą mieli pełny miesiąc na pisanie.
Pulsarze, dobra postawa. :) Uczestnik rezerwowy na pewno zdejmie trochę presji z reszty.
Pozdrawiam.
akacjowa agnes dnia 14.03.2021 14:51
Do pióra w dłoń i do dzieła! Powodzenia koleżanki i koledzy konkursowicze ;)
Darcon dnia 17.03.2021 20:11
Prostaczku, pamiętasz, że to anonimowy konkurs? Gdy zobaczyłem na poczcie wiadomość od Ciebie od razu ją usunąłem. Pomyślałem, że wysłałeś do mnie swój tekst, a w zasadach konkursu jest by przysłał go do mnie inny użytkownik. Inaczej straci się anonimowość.
Naszła mnie jednak refleksja, że mogłeś przysłać tekst kogoś innego. :)
Jeśli był to Twój utwór, poproś kogoś by wysłał go do mnie, jeśli innego uczestnika konkursu, wyślij jeszcze raz i daj mi znać tutaj, że nie jest Twój. :)
Pozdrawiam.
Madawydar dnia 16.04.2021 11:02
Czas minął. Czekamy na podsumowanie. Oddajmy klawiaturę Darconowi. :)
Carvedilol dnia 16.04.2021 11:06
Tak jest, pora na wyniki, (werble......)
(tu wchodzi Darcon i ogłasza, że Oscar goes to...)
Darcon dnia 16.04.2021 14:50
Na wyniki trzeba będzie trochę poczekać. :)

Najpierw małe podsumowanie.
Całkiem dobrze udała się koncepcja "głuchego" telefonu. :) Mimo pewnych niejasności na początku, nie było większych wpadek. Uczestnicy dali radę, oczywiście przy pomocy innych użytkowników, przekazać mi napisane teksty.

Dotarło do mnie 10 miniatur. I tu krótki komunikat!
Większość tekstów dotarła do mnie wczoraj albo przed wczoraj. Tylko dwa były wysłane trochę szybciej. Jeśli dwójka maruderów dośle dzisiaj teksty (przez kogoś!), będą nadal się liczyć. Czasami ktoś spojrzy źle na kalendarz, datę i pomylą się dni tygodnia. Widziałem konkursy, gdzie ludzie dziwili się, że termin skończył się w czwartek, a myśleli, że w piątek. Może przez "koniec" tygodnia roboczego? Kto wie. Więc jeśli tak się zdarzyło, nie jestem betonem, zrozumiem.

A jak się pewnie już domyślacie, nie zdążyłem więc przeczytać tekstów. Nie chcę też czytać hurtem, ale każdemu dać równe szanse i czytać je na spokojnie. Dlatego wyniki konkursu ogłoszę pod koniec miesiąca, być może 30 kwietnia.

Trochę ciekawostek i statystyk.
Dotarło 10 miniatur, było trochę kłopotów z odnalezieniem tytułów, ale wszystkie już mam. Większość wybranych obrazów była mi nieznana, nawet Beksińskiego czy Zawadzkiego, więc to dla mnie fajna niespodzianka. Nikt nie przekroczył limitu znaków. Ok, jedno opowiadanie ma nieznacznie przekroczony limit, ale wiem, że edytory tekstów różnie zliczają znaki, więc nie będę kruszył o to kopii.

A teraz idę już czytać. Od którego by tu zacząć...
Jaga dnia 16.04.2021 22:57
Bez względu na wyniki, dziękuję Darcon za konkurs. Zmobilizował mnie do napisana tekstu ( a nie pisałam wiele, wiele miesięcy!). Pomysł z połączeniem obrazu i tekstu to dla mnie strzał w dziesiątkę, bo pracuję na co dzień z karatami metafor, wiem jaką moc ma obraz.
Darcon dnia 17.04.2021 09:46
Dzięki, Jago.

Ostatnie dwie osoby nie przysłały tekstów. Szkoda, tym bardziej, że prosiłem o świadome zgłaszanie się i dodatkowo Pulsar zgłosił się w rezerwie, można mu było odstąpić miejsce.
Reszcie bardzo dziękuję i proszę o odrobinę cierpliwości.

Edycja:
Informacja dla uczestników, którzy nie są pewni, czy dotarły do mnie ich utwory.
Nie otrzymałem tekstów dla dwójki artystów:
Krzysztof Heksel
Maja Borowicz

Pozdrawiam.
akacjowa agnes dnia 17.04.2021 21:52
Hej,

Darconie, też chcę Ci podziękować za ten konkurs. Od dawna nic nie napisałam. Twój konkurs mnie zmotywował :)
Uwielbiam pisać inspirowana obrazami lub muzyką.
Mam nadzieję, że to nie ostatnia taka akcja ;)

Pozdrawiam
Darcon dnia 19.04.2021 21:42
Cieszę się. :)
Ja też mam taką nadzieję.
Melduję też, że teksty czytam. :)
Pozdrawiam.
mizantrupia dnia 24.04.2021 11:43
też dziękuję za inicjatywę! moja pierwsza aktywność na PP była związana z pojedynkami literackimi i przyznam, że raz na jakiś czas zaglądam tylko w poszukiwaniu konkursów prozatorskich :)

...no, to zostawiam komentarz, żeby Darcon nie musiał edytować :D
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
mike17
28/09/2021 16:37
Chciałem, by początkowo akcja nie rozwijała się zbyt szybko.… »
Zbigniew Szczypek
28/09/2021 15:43
Michale To nie tak, że się nic nie dzieje ;) ! Oj dzieje… »
annakoch
28/09/2021 15:16
Świetne ! Cierpkie obrazy z przeszłości połączone, jakby od… »
mike17
28/09/2021 15:03
Zbysiu, do sceny wypadku praktycznie nic się nie dzieje,… »
Zbigniew Szczypek
28/09/2021 14:05
Witaj Michale Bardzo fajna miniatura, już sam pomysł… »
ZielonyKwiat
28/09/2021 12:33
Nie, no wobec takiej wykładni składam broń. »
Milena1
28/09/2021 12:31
Ryba po grecku- nawiazując do tematyki wiersza, powinien być… »
ZielonyKwiat
28/09/2021 10:56
O, jak świetnie, znów Biblia. fajny wiersz. Podpowiadam:… »
Milena1
28/09/2021 07:59
Boże, dalej ta biblia, megalomański bezmiar( już bardziej… »
annakoch
27/09/2021 16:52
Witaj Berele ! Nie wiem co Ci odpowiedzieć ? Może to taki… »
mike17
27/09/2021 13:44
Madawydarze, jestem bardzo szczęśliwy, że opowieść wywarła… »
Yaro
27/09/2021 08:39
Siema. Tytuł przepiękny. Dałeś z siebie wszystko co… »
Madawydar
27/09/2021 08:28
- nie wiem, co to jest stupor? Ogarnęła mnie fala… »
Florian Konrad
26/09/2021 22:41
Dziękuję i pozdrawiam. Wiem, o co chodzi. Ja tam jednak… »
gaga26111
26/09/2021 22:20
Cześć Wiolin! :) Ujmuje mnie twój tekst. Sama żyje w… »
ShoutBox
  • mike17
  • 28/09/2021 13:12
  • Przypominam o trwającym konkursie w prozie MUZO WENY 10, gdzie każdy może wykazać się umiejętnością napisania miniatury na 5000 znaków ze spacjami. To naprawdę nic trudnego. Zapraszam :)
  • Niczyja
  • 27/09/2021 21:52
  • Dobry wieczór dawnym znajomym i nowym nieznajomym. Witam po półtorarocznej przerwie. Miło tu znów być. Naprawdę. Czuję się jak w domu...:)
  • mike17
  • 13/09/2021 14:07
  • Konkurs MUZO WENY 10 wciąż na Was czeka. Są już pierwsze utwory. Czekam na Waszą twórczą inwencję i nie wątpię, że nastąpi wysyp nowych miniatur konkursowych. Życzę weny i lekkiego pióra :)
  • Dobra Cobra
  • 13/09/2021 10:04
  • Wreszcie objawił się jakiś Robin Hood... z jajami [link]
  • Dobra Cobra
  • 02/09/2021 22:34
  • Sensacyjna wiadomosc: Abba nagrała album i ruszą na trasę! Bilety do kupienia juz za kilka dni. [link]
  • allaska
  • 02/09/2021 18:38
  • Dobra Cobro :) dziękuję. Ciesze się.
Ostatnio widziani
Gości online:0
Najnowszy:Usunięty
Wspierają nas